Az anyák depressziós tünetei valószínűleg a várandósság idején vagy már azt megelőzően kezdődnek, és az új kutatások szerint a perinatális és a postnatális időszakban stabilak maradnak. Egy nemzetközi vizsgálatban (Singapore Institute for Clinical Sciences), több mint 11.000 depressziós tüneteket mutató terhes nő elemzése azt sugallja, hogy a depressziós tünetek (alacsony, enyhe vagy magas szintűek) korábban kezdődnek és tovább tartanak, mint a szakemberek gondolják.
A vizsgálat alapvető feltevése az volt, hogy a szülés utáni depresszió tünetei már a terhesség alatt megjelennek. A kapott eredmények ezt megerősítették, sőt még korábbi megjelenést is felfedtek. Ez arra utal, hogy a depressziós tünetek korábban kezdődnek, mint ahogy általában gondolták. A megelőzés szempontjából az esetleges veszélyeztető tényezők kiszűrésére már jóval korábban fókuszálni kellene.
A családtervezés időszakában kiemelkedő jelentősége van a lelki aspektusnak!
A nemzetközi tanulmányban 11.563 terhes nő körében vizsgálták az önbevalláson alapuló depressziós tünetek alakulását és stabilitását több időpontban a perinatális időszak során. A résztvevők átlagéletkora 29 év volt.
Az elemzés a depressziós tüneteket a fogamzás előtti időszaktól a terhességen keresztül a szülés utáni 2 évig követte nyomon. Az anyák három csoportját azonosították a depressziós tünetek szintje (alacsony, enyhe vagy magas) alapján, amelyet az Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) vagy a Center for Epidemiological Studies Depression (CES-D) segítségével vizsgáltak.
Az esetek többségében a depressziós tünetek szintje már a terhesség előtt detektálható volt, és stabil maradt szülésig. Mindez megerősíti, hogy igazán hatékony prevencióra akkor van lehetőség, ha a depresszióra veszélyeztetett nőket már a fogamzás előtt kiszűrik, és megfelelő lelki támogatást biztosítanak számukra. Legkésőbb, a várandósság 1. harmadában kell ennek megtörténnie. Az eredmények ismét aláhúzzák az Amerikai Pszichiátriai Társaság közelmúltbeli megközelítését, amely a szülés utáni depressziót peripartum depresszióra nevezte át.
Az adatok újra megerősítik a családtervezés, és azon belül a pszichológiai aspektus fontosságát. Az általam régóta képviselt ún. eufenikai modell ezt a módszert foglalja keretbe. Tudományos eredmények bizonyítják a tényt, hogy a perinatalis depresszió hatékonyan megelőzhető. Ez egyben a terhességi szövődmények csökkentését, az újszülött egészségének biztosítását és a megfelelő fejlődését is elősegíti.