A császármetszés után 2 hónappal 6 nőből körülbelül 1-nél jelentkeznek a szülés utáni depresszió (PPD) tünetei. A kockázatot befolyásolják bizonyos szülészeti tényezők, mint például a szülés előtti sürgősségi császármetszés, a szülésindítást követő császármetszés, a műtőben a szociális támogatás hiánya és a súlyos műtét utáni fájdalom.
Módszerek
A kutatók a TRAAP2 vizsgálat prospektív kiegészítő kohorsz elemzését végezték el, hogy megvizsgálják a PPD gyakoriságát 2 hónappal a császármetszés után és a kapcsolódó kockázati tényezőket.
Összesen 2793 olyan nőt (átlagéletkor 33,5 év) vontak be a vizsgálatba, akiknél a terhesség 34. hetében vagy annál több hétig tartó császármetszéses szülés történt. A szülés után 2 hónappal kitöltették az Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Ez egy önkitöltős kérdőív a szülés utáni depresszió tünetei felmérésére.
A császármetszéssel, a szülés utáni vérveszteséggel, a közvetlen szülés utáni időszakkal, a pszichiátriai anamnézissel, valamint a szüléssel és a műtét utáni fájdalommal kapcsolatos emlékekkel kapcsolatos adatokat prospektív módon gyűjtötték. A betegek jellemzőire vonatkozó adatokat pedig az orvosi feljegyzésekből nyerték. A vizsgáltak 5,0%-ának volt pszichiátriai kórtörténete, 2,4%-ban depresszió.
A fő kimenet az volt, hogy a császármetszés után 2 hónappal, 13-as vagy magasabb EPDS-pontszámmal pozitív szűrést végeztek a depresszióval összhangban lévő tünetekre. Így állították fel a PPD diagnózisát.
Üzenet
A császármetszést követő 2 hónapban az ideiglenes PPD diagnózis előfordulási gyakorisága 16,4% volt 13-as vagy magasabb EPDS pontszám esetén. A gyakoriság 23,1% volt 11-es vagy magasabb határérték esetén.
Azoknál a nőknél, akiknél a szülés előtt sürgősségi császármetszés történt, nagyobb volt a PPD kockázata, mint azoknál, akiknél a szülés megindulása előtt normál császármetszés történt. Azoknál a nőknél, akiknél a szülés indukció után indult meg, de ezt követően császármetszés történt, szintén nagyobb volt a PPD kockázata, mint azoknál, akiknél a szülés megindulása előtt császármetszés történt.
A szülés utáni tartós és erős fájdalom, valamint a szüléssel kapcsolatos rossz emlékek szintén fokozták a PPD kockázatát. Azok a nők azonban, akiknek a műtőben szociális támogatásuk volt, 27%-kal kisebb kockázatot mutattak a PPD kialakulására.
A gyakorlatban
A császármetszés, a sürgősségi császármetszés, az indukált szülés követő császármetszés speciális csoportok jelent a szült nők esetében. Valamennyi körülmény (bár eltérő mértékben) fokozott kockázatot jelent a PPD kialakulására. Ezeket a nőket speciális után követésben, szükség szerint ellátásban, kellene részesíteni.