A szociális fóbia általában 18 éves kor alatt kezdődik, élettartam előfordulás 11,5%, női dominanciát mutat. A páciensek jelentős része nem kerül kezelésre, saját magát gyógyítja, sajnos sokszor alkohol vagy drogfogyasztással. Éppen ezért a szociális fóbia tipikus szövődménye a kémiai szertől való függőség, de gyakori a depressziós pánikbetegség is. Szorongásos rosszullét tünetei (szívdobogás, elpirulás, izzadás stb.) lépnek fel társas helyzetekben. Kerüli az olyan helyzetet, hogy mások előtt kelljen szerepelni: beszélni, előadni, étkezni.
Ahogy az elnevezés is utal rá ez egyfajta szorongásos zavar a szociális térben, ami mások társaságában, mások figyelmének vélt vagy valós kereszttüzében jelentkezik. A helyzet sokféle lehet: (I) van, aki számára a vásárlás – az eladóval történő kapcsolatfelvétel– okoz jelentős zavart, (II) mások étkezés során érzik úgy, hogy rájuk irányul a figyelem. A szorongás következtében kezük remegni kezd, a leves kilötyög a kanálból, kezük szinte megbénul a feszültségtől. Sokan emiatt kerülik a nyilvános étkezéseket, éttermeket, munkahelyi étkezdéket. Megint mások számára az írás válik nehezen végrehajtható feladattá, amikor úgy érzik, ezt mások figyelme kíséri. Tipikusan ilyen nehéz helyzet pl. egy szerződés aláírása. A bemutatkozás is válhat egy megpróbáltató helyzetté, különösen sokak jelenlétében.
Vizsgahelyzet
Vizsgahelyzetben sokan élnek át extrém mértékű szorongást. Ilyenkor már sokszor napokkal, hetekkel korábban kezdetét veszi az aggódás. A tét rendszerint nem is a vizsga sikeressége, hanem az aggodalom elsősorban arra irányul, el tudja-e rejteni szorongását és ennek látható megnyilvánulásait az egyén. Figyelme a feladatról saját magára terelődik, azt figyeli, milyen benyomást tesz a vizsgáztatóra. Eközben az ismeretek szinte elérhetetlenné válnak, gondolkodása megbénul. Előadás, prezentáció tartása nagy közönség előtt talán mindenki számára feszültséget kelt az első alkalommal. Vannak azonban, akik egész életükön át elviselhetetlen mértékű izgalmat élnek át, ha ki kell állniuk a pódiumra. Sokan nem is vállalkoznak a feladatra, így a szakmai előrejutás gátja is lehet a szociális fóbia.
A páciens fantáziájában jelentősen torzítja az adott helyzetet: attól retteg, hogy nevetségessé, megalázottá válik és szorongásos tüneteit mindenki látja/hallja, s őt pedig ez alapján ítélik meg. Esetleg visszaemlékezik egy hasonló helyzetre, amelyben sikertelen volt, vagy amikor már átélt hasonló félelmeket. A probléma kiterjedése végül teljes izolációt okozhat, nagymértékben rontja a mindennapi életminőséget.