Rövid kaland – hosszadalmas szenvedés 1.

Bár még nincs itt a nyár, de sokan már tavasszal arra hangolódnak. A szabadság gondtalan, bulizós időszaka kínálja a flörtölés lehetőségét. Könnyen lángolhat fel szenvedély, amely sok esetben meggondolatlanul gyors beteljesüléshez vezet. A bódult tudatállapotban könnyebb megfeledkezni a védekezés fontosságáról, s másnap reggel és az azt követő hetekben-hónapokban-években jön a nagy kijózanodás. Megérte?

A SZTB-k (szexuális úton terjedő betegségek) mindmáig a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, amelyek súlyos egészségügyi terhet jelentenek. Szövődményként komoly problémák léphetnek fel: pl. a kismedencei gyulladások kb. 40%-a a kezeletlen gonorrhea és chlamydia eseteiből adódik. Legalább ilyen ijesztő az a tény, hogy feltámadt a szifilisz, amely mindenütt növekvő előfordulást mutat. 2004 óta megnőtt a szifiliszes esetek száma a nők körében, sőt emelkedett a veleszületett szifiliszben szenvedő újszülöttek száma is. Ez vészjelző, mivel kezeletlen szifilisz esetén terhesség alatt a betegség átterjedhet a magzatra, így vetélést, halvaszülést és a túlélőkben is súlyos komplikációkat okoz.

A meddőség veszélye, a HIV/AIDS iránti fogékonyság és a fertőzöttek számának emelkedése csak néhány ijesztő tényező, amely miatt a SZTB-k megelőzésre különleges figyelmet kell fordítani. A szűrés és a fertőzés korai felismerése ill. kezelése az első kritikus lépés ahhoz, hogy a betegségek terjedését meg lehessen akadályozni. Kiemelten fontos ez a fiatalok körében, ahol biológiai és magatartási jellemzőik miatt a fertőződés veszélye igen nagy, valamint exponenciálisan növekszik a fertőzöttek aránya.

A SZTB-k és a hormonális fogamzásgátlók közötti kapcsolat rendkívüli figyelmet kapott az elmúlt évek kutatásaiban. Tekintettel arra, hogy a hüvely vegyhatását (pH) megváltoztatják, így fogékonyabbá tehetnek a fertőzésekkel szemben. A vizsgálati adatok összegzése arra utal, hogy valószínűleg csekély mértékben fokozzák a SZTB-k iránti fogékonyságot. A nemi szervi herpesz vírus által okozott fertőzés esetén a HIV/AIDS fertőződés veszélye nagyobb, és ezt a hormonális fogamzásgátlók tovább növelhetik. A férfiak körülmetélését védő tényezőnek tekintik, de újabb adatok alapján úgy tűnik, hogy a védő hatás csak legalább 1 évvel a műtétet követően egyértelmű.

A fertőző betegségek közül jelenleg a leggyakoribbak a szexuális úton terjedő betegségek. Az emberek 10-50%-a esik át élete során SZTB-n. Fontos tudni, hogy a lányok könnyebben fertőződnek és náluk a szövődmények is súlyosabbak. A fogamzásgátló tabletták szedésével kialakult hormonális változások a hüvelygomba és egyes, más SZTB-k iránti fogékonyságot fokozza.

A fiatalok körében jelenleg a leggyakoribb fertőző kórokozók a herpesz vírus, a human-papilloma vírus (HPV) és a chlamydia. A szexuális élet korai kezdete, a túlzott kockázatvállalás vezetett oda, hogy jelenleg a kamaszok körében az ilyen típusú fertőzések 20-35%-os arányt tesznek ki – s ez az adat folyamatosan növekszik. Ezek a fertőzések jelentik a jövő nagy kihívásait, részben a jelenleg nem egészen megoldott szűrések, kezelések és gyors terjedésük révén.

A klasszikus nemi betegségek (szifilisz, gonorrhea) az antibiotikumoknak köszönhetően már jól kezelhetők. Sajnos teljesen nem szűntek meg, de nagy részük jól reagál a gyógyszeres kezelésre. Előfordulnak azonban egyre gyakrabban olyan kórokozók, amelyek az antibiotikumokkal szemben ellenállók.

A szexuális úton terjedő betegségek jellegzetes tünetei:

Férfiak

  • Húgycső váladékozik, nyomot hagy az alsóneműn;
  • Bőrön fekély, hólyag, seb, kiütés jelentkezik a hímvessző és végbél környékén;
  • Égő, fájdalmas vizelési inger;
  • Szeretkezés közben fájdalom.

Nők

  • Bő, színes kellemetlen szagú hüvelyi folyás
  • Égő, viszkető érzés
  • Égő, fájdalmas vizelési inger
  • Szeretkezés közben fájdalom
  • Bőrön fekély, hólyag, seb, kiütés jelentkezik a hüvely és végbél környékén

A tünetek észlelésekor azonnal szakorvoshoz kell fordulni, hogy megfelelő kezeléssel a szövődmények kivédhetők legyenek. A leggyakoribb SZTB-kről és a megelőzési lehetőségekről a cikk második részében olvashatnak.

Scroll to Top