Szerotonin szerepe a depresszióban

Évtizedek óta meghatározó az a feltevés, hogy a depresszió hátterében az agy biokémiai egyensúlyának zavara áll. Ebben kiemelt szerepet tulajdonítanak a szerotoninnak, amely egyike az agyban az információt közvetítő (hírvivő) anyagoknak. Ezek az anyagok egy szigorú, szabályos mintázatot kell, adjanak ahhoz, hogy agyunk és mi magunk is jól működjünk.

Az alacsonyabb szerotonin-szint és a depresszió közötti kapcsolat először az 1960-as években merült fel, és széles publicitást kapott a tudományban az 1990-es évektől. Ehhez kapcsolódik az antidepresszánsok hatékonyságát magyarázó elmélet is. Bár, néhány aktuális tanulmány ezt megkérdőjelezte, de alapvetően napjainkban is irányadó ez a teória. Napjainkban jelent meg egy átfogó tanulmány, amely az eddigi szakirodalmat analizálta arra vonatkozóan, hogy a depresszió hátterében mennyire igazolható az alacsonyabb szerotonin szint.

A vizsgálat számos aspektusból vette górcső alá a fenti kérdést és alapvetően elbizonytalanította tudásunkat a depresszió biokémiai háttréről, és így a leggyakrabban alkalmazott gyógyszeres terápiák működési elvéről is. Általánosságban megkérdőjelezte az elméletet, hogy a depresszió oka alacsonyabb szerotoninkoncentráció vagy -aktivitás. Csak néhány korábbi cikkből volt kimutatható laza összefüggés. Ez alapján nagy kihívás, hogy a szakma újra gondolja a gyakori kórkép mibenlétét és kezelését.

Valószínűleg számos, egyéb biológiai markert is újra kell vizsgálni a jövőben, hogy még hatékonyabb gyógyszeres kezelések legyenek elérhetők. Mindazonáltal a jelen tanulmánnyal kapcsolatosan szakértők részéről jogosan merülhet fel kritika. Egyrészt a módszertan tekintetében (az áttekintett tanulmányok nem voltak egységesek), másrészt mindezek alapján nem mondható, hogy az SSRI-k hatástalanok lennének. Részben, eddig is inkább a szerotonint érzékelő receptorok szabályozási zavarát fogadták el a háttérben lévő okként; a szerotonin szint emelését csak „jobb híján” való módszernek tekintették.

Mindazonáltal az SSRI-k hatástalansága depresszióban néhány éve már megrengette a szakirodalmat, de e kérdés szigorú bevizsgálása a hatékonyságuk mellett adott bizonyítékot. Az igaz, hogy nem varázsütés-szerűen és nem 100%-osan tesznek csodát az SSRI-k. Ehhez szükséges a megfelelő terápiás kezelési terv kialakítása kompetens szakember által.

Scroll to Top