mental health, mental illness, women-1420801.jpg

Súlyos mentális betegségek számos testi kórképet okozhatnak

Egy új metaanalízis eredményei szerint a súlyos mentális betegségek (SMI), beleértve a bipoláris zavarokat vagy a skizofrénia spektrumzavarokat, a társbetegségek kétszeresére emelkedett kockázatával járnak. Bár a testi- és a mentális egészség kezelése világszerte sok egészségügyi szolgáltatásban továbbra is elszigetelt, a testi multimorbiditás magas előfordulási gyakorisága azt bizonyítja, hogy sürgősen szükség van olyan integrált ellátásra, amelyek a súlyos mentális betegségben szenvedők testi és mentális egészségi állapotát egyaránt kezelik.

 

Rövidebb élettartam?

Az SMI összefüggésbe hozható a várható élettartam csökkenésével, és ennek hátterében további krónikus betegségek állhatnak. Míg korábbi kutatások az SMI-t társbeteg testi betegségekkel párosították, a kutatók megjegyezték, hogy ez a tanulmány az első, amely mind a testi, mind a pszichiátriai multimorbiditásra összpontosít az SMI-ben szenvedő egyéneknél.

A kutatók 82 megfigyelési tanulmány metaanalízisét végezték el, amelyekben 1,6 millió SMI-s és 13,2 millió kontrollszemély vett részt, hogy meghatározzák a fizikai vagy pszichiátriai multimorbiditás kockázatát.

A vizsgálatokat akkor vették figyelembe, ha a résztvevőknél szkizofrénia spektrumzavart vagy bipoláris zavart diagnosztizáltak, és a vizsgálat vagy a fizikai multimorbiditást (legalább két fizikai egészségi állapot) vagy a pszichiátriai multimorbiditást (legalább három pszichiátriai állapot) értékelte, beleértve a kezdeti SMI-t is.

A vizsgálatot végzők megállapították, hogy az SMI-ben szenvedő egyéneknél több mint kétszer nagyobb volt a fizikai multimorbiditás kockázata, mint az SMI nélkülieknél. A fizikai multimorbiditás, amely magában foglalta a kardiovaszkuláris, endokrin, neurológiai, gasztrointesztinális, mozgásszervi és fertőző rendellenességeket, hasonló arányban fordult elő mind a skizofrénia spektrumzavarban, mind a bipoláris zavarban.

A fizikai multimorbiditás aránya körülbelül négyszer magasabb volt az SMI-ben szenvedő fiatalabb populációkban (átlagéletkor ≤ 40 év), mint az idősebb populációkban (átlagéletkor > 40 év). Az abszolút prevalenciát tekintve az SMI-ben szenvedők 25%-ának volt fizikai multimorbiditása, 14%-ának pedig pszichiátriai multimorbiditása, amelyek elsősorban szorongásos és szerhasználati zavarok voltak.

 

A gyakorlatban

A kutatók feltételezték, hogy a fizikai multimorbiditás az SMI-ben a pszichotróp gyógyszerek mellékhatásaiból eredhet, amelyekről ismert, hogy gyors kardiometabolikus változásokat, többek között súlygyarapodást okoznak. Ezenkívül életmódbeli tényezők vagy nem módosítható kockázati tényezők is hozzájárulhatnak a fizikai multimorbiditáshoz.

A tanulmány eredményei azonban korlátozottan értékelhetők néhány módszertani hiányosság miatt. Mindazonáltal az eredmények erősen rámutatnak arra a hiányosságra, hogy a pszichiátriai kezelések jellemzően a fő diagnózisra koncentrálnak, és nem egészben mérlegelik az adott beteg egészségi állapotát. Mindenképpen multidimenzionális megközelítés és ennek megfelelő ellátás szükséges nemcsak az ilyen típusú, hanem egyéb pszichiátriai kórképek esetén is.

Scroll to Top