Az emberi szervezet működésének és betegségeinek értelmezésében sok szakértő régóta hangsúlyozza a holisztikus szemlélet fontosságát. A magam részéről az emberi szervezetet egy bonyolult rendszerként szoktam elmagyarázni a pácienseknek, amelyben a következő elemek meghatározók: test, lélek, idegrendszer, hormonrendszer és immunrendszer. Ezek a rendszerek egymással szoros és körkörös kapcsolatban állnak, vagyis bármelyik rossz működése a többire is kihat.
Ezt az elméletet támasztja alá egy frissen közölt kutatás, amelyet a Dél-Kaliforniai Egyetem tett közzé. Az eredmények az amerikai idősödő felnőttek paramétereit vizsgálták a „US Health and Retirement Study” keretében. Az alapvető feltevés az volt, hogy bár az idősödés törvényszerűen együtt jár a szervezet bizonyos mértékű kopásával, mégis nagy különbségek mutathatók ki az azonos életkorú emberek között egészségi mutatóik tekintetében.
A háttérben meghúzódó paraméterek feltárásával lehetőség nyílik megérteni ezt a jelenséget és megfelelő, hatékony beavatkozásokat kidolgozni. Ez annál lényegesebb, minél inkább szembesülünk a társadalom idősödésével. Az immunrendszer idősödéssel kapcsolatos változása meghatározó szerepet játszik az egészség hanyatlásában. Ez áll a hátterében a daganatos, a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának, de a tüdőgyulladás vagy a COVID-19-re való súlyosabb reakció fellépését is magyarázza.
Ahogy az ember öregszik, vele öregszik az immunrendszere is. A védekezési képesség csökken és a vérben sok elhasználódott fehérvérsejt kering, míg csak kevés friss (naiv) sejt képes felvenni a harcot a kártékony hatásokkal. Közel 6.000 ember vizsgálatával és véranalízisével jutottak arra a megállapításra, hogy az immunrendszer meghatározó elemei (T-sejtek) jelentős károsodásnak vannak kitéve akkor, ha a szervezetet magas stressz éri. Ez lehet drámai megterhelés (pl. haláleset, katasztrófa), de mindennapi probléma (pl. túlóra, munkahelyi diszkrimináció) is.
Így ezek a körülmények erősen befolyásolják az egyes egyének állapotromlását az idősödéssel, sőt a vizsgálat kimutatta, hogy csupán az öregedés kevésbé gyengíti a védekezőképességet, mint a lelki betegségek és az egészségtelen életmód. A jó hír, amelyet a jelen vizsgálat is igazolt, tehetünk azért, hogy egészségesek maradjunk. Megfelelő táplálkozás, rendszeres sport és egyben a lelki egyensúly megőrzése jó esélyt ad ahhoz, hogy a rémisztő betegségeket és az ismét kopogtató COVID-19 hullám rémségeit ki tudjuk védeni.