Sportoljak, de mit, mikor? – 2. rész

Az előző cikkben leírtak alapján remélhetően sokakban erősödött a „sportolni érdemes” attitűd. Hangsúlyozom, hogy a pozitív hatások nem a versenysportokra vonatkoznak. Hogy ne legyek egyoldalú, az erős kontakt-sportok (pl. jéghoki, kézilabda, boksz) a traumák miatt valóban negatív, krónikus idegrendszeri hatással is járhatnak. Az atlétika pedig egyes emberekben fokozhatja az asztma kockázatát.

Tehát mit is sportoljunk? A kétkedők meglátása, hogy az életüket az edzőteremben töltők semmi változást nem mutatnak – ez sokszor szerintem is így tűnik. (Azért a társasági együttlét pozitív hatása, az értelmes időtöltés és önbizalom-fejlesztés itt is számíthat valamit.)

Mi az, amit a tudomány igazolt?

  1. Az agyi területek kimutatható fejlődése akkor egyértelmű, ha megfelelően magas intenzitású sportról beszélünk. A futás és a HIIT (high intensity intervall training) versenyzik a vezető szerepért e tekintetben. Szürkeállomány-fokozó hatása leginkább a futásnak van, mechanizmusa részben a vérkeringés fokozásán keresztül működik aerob módon.
  2. A HIIT viszont a koncentráció-fejlesztésben is jeleskedhet (pl. számolni kell sokszor), valamint a nagyon erős megterhelésnél az anaerob időszak és az azt követő reakció kiemelkedő, hosszú hatású az anyagcsere-fokozásra. Tehát alakformáláshoz ez a leghatékonyabb módszer.
  3. Az alacsony- és közepes intenzitású mozgások idegrendszer fejlesztésére és alakformálásra sem igazán alkalmasak.
  4. A többféle idegrendszeri funkciót megmozgató sportok (pl. a tánc) vezetnek a koncentrációképesség és a demencia kivédésének területén.
  5. A csapatsportok a vezetői képességek fejlesztésében bizonyultak hatékonynak, olyan készségeket fejlesztenek, amelyek a sikeres vezetőnek elengedhetetlenek.

Összefoglalva, az én „take home message”-im:

  • Tűzzük ki, hogy mi a célunk!
  • Ha fogyni akarunk, akkor ne áltassuk magunkat, hogy koplalás nélkül is működni fog. Azzal sem, hogy a „női” tornák hatékonyak lesznek.
  • A futás valóban nagyon unalmas, de rendkívül jó az idegrendszeri, pszichológiai hatása és a legtöbb kalóriát fogyasztja.
  • Ha testünket szeretnénk alakítani, a legjobb választás a HIIT, de csak akkor, ha valóban intenzíven és pontosan csináljuk. Ne kezdjük el kellő felkészítés nélkül „lóbálni” a kettle bell-t, se bevásárló szatyorként cipelni azt, mert komoly sérülésekkel számolhatunk.
  • A sok spinning jót tesz a stressznek, az állóképességnek, valamelyest a lábnak, de nem fogunk formálódni tőle.
  • A heti 2 alkalmas edzés lelkünk megnyugtatásának megfelelő, ugyanúgy, mint a futópadon sétálás nyugodt pulzussal, de a hatékonysága közelít a nullához.
  • Fölösleges fél napot az edzőteremben tölteni, ha nem magunk áltatására vagy más „célra” törekszünk.
Scroll to Top