Melyik probiotikum hasznos IBS-ben? (2)

Az idegrendszer és a gyomor-bélrendszer sajátos és körkörösen működő kapcsolatban vannak, e témából részletesen írtam a cikk 1. részében. Az agy-béltengely egyensúlya meghatározó a testi- és a lelki egészség szempontjából egyaránt.

Hatékonyság és elérhetőség

Az étrend-kiegészítők vagy orvostechnikai eszközök kategóriájába tartozó probiotikumoknak a forgalomba hozatalhoz nem kell bizonyítaniuk a hatásmechanizmust, vagy akár a hatékonyságot. Így a legtöbb forgalmazott probiotikum esetében nem állnak rendelkezésre humán vagy akár állatkísérletek.

A hatékony probiotikumok kiválasztását a szakirodalom és legalább egy IBS-es betegeken végzett, randomizált, placebo-kontrollált, pozitív eredményeket mutató vizsgálat alapján kellene megtenni.

A probiotikumok hatékonysága nagymértékben függ a kezelt baktériumfajtól, törzstől és klinikai helyzettől. Csak olyan probiotikumokat szabad ajánlani, amelyek klinikai hatékonyságát randomizált placebokontrollált vizsgálatokban bizonyították. A javítható paraméterek közé tartozik a tünetek súlyossága, az életminőség, a hasi fájdalom és a puffadás.

Hatékony probiotikumok

A B longum 35624, amelyet az írországi University College Cork kutatóival közösen fejlesztettek ki, valószínűleg a legtöbbet vizsgálták állatokon és embereken. A kutatások felölelték a probiotikum mechanikai, klinikai és biztonsági aspektusait. Jó eredményeket mutatott az IBS-tünet súlyossági pontszám (SSS), az életminőség, a hasi fájdalom, a bélpanaszok és a puffadás tekintetében. A vizsgálatokban a kezelés időtartama 4-8 hét.

A L plantarum 299v (DSM 9843) befolyásolja a hasi fájdalom gyakoriságát és a fájdalom pontszámot. A vizsgálatokban a kezelés időtartama 4 hét.

Az L plantarum CECT 7484/L plantarum CECT 7485/ Pediococcus acidilactici CECT 7483-t tartalmazó multisztinás termék lehetővé teszi az emésztési tünetekkel kapcsolatos életminőség és szorongás javulását. Az emésztési tünetekre, különösen a hasmenésre nem írtak le pozitív hatást. A kezelés időtartama 6 hét.

A B bifidum MIMBb75 (normál és hővel inaktivált formája egyaránt) jótékonyan hat a fájdalomra, az IBS-SSS összetett pontszámára és az életminőségre. A kezelés időtartama 4-8 hét.

A többtörzsű kombináció kivételével, amely inkább a hasmenéses IBS-ben domináló betegek számára alkalmas, a másik három probiotikum az IBS altípusától függetlenül felírható. A kezelés időtartama jellemzően 4 hét, de akár 8 hétig is folytatható, ami a vizsgálatok maximális időtartama. A gyakorlatban a szakirodalom alapján az IBS-re felírt probiotikumok esetében nincsenek toleranciaproblémák. Ezeket a közzétett tanulmányok feltételei és időtartama mellett kell tesztelni, és csak akkor szabad folytatni, ha a tünetek vagy az életminőség szempontjából egyéni előnyök mutatkoznak.

Megjegyzendő, hogy az egyéni céllal végzett mikrobiom-elemzések nem segítenek a probiotikumok kiválasztásában.

Hatékony probiotikum
A hatásmechanizmusok

Egérmodellben, de emberben nem, egyes törzsek, különösen az L acidophilus NCFM, antinociceptív hatást mutattak ki az opioid- és kannabinoid-receptorok indukálásával.

Eddig csak állatokban a L farciminis és a B lactis CNCM I-2494 mutatta ki az indukált túlérzékenység megelőzését, azaz a vastagbélhámsejtek citoszkeleton-összehúzódásának gátlását és az azt követő szoros kötések megnyílását.

A B infantis 35624 gyulladáscsökkentő hatású azáltal, hogy állatokban és emberekben módosítja az IL-10 és IL-12 citokin arányát. Immunmoduláló hatású a nyálkahártya dendritikus sejtjeinek növelésével és a Th1 és Th7 segítő T-sejtek csökkentésével. A B infantis 35624 és a L farciminis két olyan törzs, amely csökkenti a zsigeri érzékenységet egerekben.

Az Escherichia coli Nissle 1917 egerekben megfigyelt antinociceptív hatású lipopeptid-termelésre hat a zsigeri érzékenység csökkentésével a kalcium-nociceptor fluxus blokkolásán keresztül (GABA B típusú receptorra gyakorolt hatás).

A probiotikum-bevitel során a széklet mikrobiom módosításával a diszbiózisra való hatás lehetséges, de a probiotikumtól függ, mint például a B infantis 35624. Emberben a B longum NCC 3001 módosíthatja az agyi aktivációkat.

Ez utóbbi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a probiotikumok képesek az immunrendszert befolyásolni, valamint az idegsejtek/idegrendszer működésére közvetlenül is hatnak. Korunk gyakori civilizációs betegségei között a gyomor-bélrendszeri problémák túlsúlyban vannak.

Ezek létrejöttében pszichoszomatikus eredet áll, de a későbbiekben a betegségből adódó felszívódási problémák tovább rontják az idegrendszer állapotát. A hagyományos kezeléseken túl egyre több tudományos adat hangsúlyozza a bélbaktériumok szerepét az egészségben. Az átgondolatlan és üzletszerű kezelési stratégiák azonban akár ártalmasak is lehetnek a páciensre nézve.

Scroll to Top