Az idegrendszer Ă©s a gyomor-bĂ©lrendszer sajátos Ă©s körkörösen működĹ‘ kapcsolatban vannak, e tĂ©mábĂłl rĂ©szletesen Ărtam a cikk 1. rĂ©szĂ©ben. Az agy-bĂ©ltengely egyensĂşlya meghatározĂł a testi- Ă©s a lelki egĂ©szsĂ©g szempontjábĂłl egyaránt.
Hatékonyság és elérhetőség
Az Ă©trend-kiegĂ©szĂtĹ‘k vagy orvostechnikai eszközök kategĂłriájába tartozĂł probiotikumoknak a forgalomba hozatalhoz nem kell bizonyĂtaniuk a hatásmechanizmust, vagy akár a hatĂ©konyságot. ĂŤgy a legtöbb forgalmazott probiotikum esetĂ©ben nem állnak rendelkezĂ©sre humán vagy akár állatkĂsĂ©rletek.
A hatĂ©kony probiotikumok kiválasztását a szakirodalom Ă©s legalább egy IBS-es betegeken vĂ©gzett, randomizált, placebo-kontrollált, pozitĂv eredmĂ©nyeket mutatĂł vizsgálat alapján kellene megtenni.
A probiotikumok hatĂ©konysága nagymĂ©rtĂ©kben fĂĽgg a kezelt baktĂ©riumfajtĂłl, törzstĹ‘l Ă©s klinikai helyzettĹ‘l. Csak olyan probiotikumokat szabad ajánlani, amelyek klinikai hatĂ©konyságát randomizált placebokontrollált vizsgálatokban bizonyĂtották. A javĂthatĂł paramĂ©terek közĂ© tartozik a tĂĽnetek sĂşlyossága, az Ă©letminĹ‘sĂ©g, a hasi fájdalom Ă©s a puffadás.
Hatékony probiotikumok
A B longum 35624, amelyet az Ărországi University College Cork kutatĂłival közösen fejlesztettek ki, valĂłszĂnűleg a legtöbbet vizsgálták állatokon Ă©s embereken. A kutatások felöleltĂ©k a probiotikum mechanikai, klinikai Ă©s biztonsági aspektusait. JĂł eredmĂ©nyeket mutatott az IBS-tĂĽnet sĂşlyossági pontszám (SSS), az Ă©letminĹ‘sĂ©g, a hasi fájdalom, a bĂ©lpanaszok Ă©s a puffadás tekintetĂ©ben. A vizsgálatokban a kezelĂ©s idĹ‘tartama 4-8 hĂ©t.
A L plantarum 299v (DSM 9843) befolyásolja a hasi fájdalom gyakoriságát és a fájdalom pontszámot. A vizsgálatokban a kezelés időtartama 4 hét.
Az L plantarum CECT 7484/L plantarum CECT 7485/ Pediococcus acidilactici CECT 7483-t tartalmazĂł multisztinás termĂ©k lehetĹ‘vĂ© teszi az emĂ©sztĂ©si tĂĽnetekkel kapcsolatos Ă©letminĹ‘sĂ©g Ă©s szorongás javulását. Az emĂ©sztĂ©si tĂĽnetekre, kĂĽlönösen a hasmenĂ©sre nem Ărtak le pozitĂv hatást. A kezelĂ©s idĹ‘tartama 6 hĂ©t.
A B bifidum MIMBb75 (normál és hővel inaktivált formája egyaránt) jótékonyan hat a fájdalomra, az IBS-SSS összetett pontszámára és az életminőségre. A kezelés időtartama 4-8 hét.
A többtörzsű kombináciĂł kivĂ©telĂ©vel, amely inkább a hasmenĂ©ses IBS-ben dominálĂł betegek számára alkalmas, a másik három probiotikum az IBS altĂpusátĂłl fĂĽggetlenĂĽl felĂrhatĂł. A kezelĂ©s idĹ‘tartama jellemzĹ‘en 4 hĂ©t, de akár 8 hĂ©tig is folytathatĂł, ami a vizsgálatok maximális idĹ‘tartama. A gyakorlatban a szakirodalom alapján az IBS-re felĂrt probiotikumok esetĂ©ben nincsenek toleranciaproblĂ©mák. Ezeket a közzĂ©tett tanulmányok feltĂ©telei Ă©s idĹ‘tartama mellett kell tesztelni, Ă©s csak akkor szabad folytatni, ha a tĂĽnetek vagy az Ă©letminĹ‘sĂ©g szempontjábĂłl egyĂ©ni elĹ‘nyök mutatkoznak.
MegjegyzendĹ‘, hogy az egyĂ©ni cĂ©llal vĂ©gzett mikrobiom-elemzĂ©sek nem segĂtenek a probiotikumok kiválasztásában.
A hatásmechanizmusok
EgĂ©rmodellben, de emberben nem, egyes törzsek, kĂĽlönösen az L acidophilus NCFM, antinociceptĂv hatást mutattak ki az opioid- Ă©s kannabinoid-receptorok indukálásával.
Eddig csak állatokban a L farciminis Ă©s a B lactis CNCM I-2494 mutatta ki az indukált tĂşlĂ©rzĂ©kenysĂ©g megelĹ‘zĂ©sĂ©t, azaz a vastagbĂ©lhámsejtek citoszkeleton-összehĂşzĂłdásának gátlását Ă©s az azt követĹ‘ szoros kötĂ©sek megnyĂlását.
A B infantis 35624 gyulladáscsökkentĹ‘ hatásĂş azáltal, hogy állatokban Ă©s emberekben mĂłdosĂtja az IL-10 Ă©s IL-12 citokin arányát. ImmunmodulálĂł hatásĂş a nyálkahártya dendritikus sejtjeinek növelĂ©sĂ©vel Ă©s a Th1 Ă©s Th7 segĂtĹ‘ T-sejtek csökkentĂ©sĂ©vel. A B infantis 35624 Ă©s a L farciminis kĂ©t olyan törzs, amely csökkenti a zsigeri Ă©rzĂ©kenysĂ©get egerekben.
Az Escherichia coli Nissle 1917 egerekben megfigyelt antinociceptĂv hatásĂş lipopeptid-termelĂ©sre hat a zsigeri Ă©rzĂ©kenysĂ©g csökkentĂ©sĂ©vel a kalcium-nociceptor fluxus blokkolásán keresztĂĽl (GABA B tĂpusĂş receptorra gyakorolt hatás).
A probiotikum-bevitel során a szĂ©klet mikrobiom mĂłdosĂtásával a diszbiĂłzisra valĂł hatás lehetsĂ©ges, de a probiotikumtĂłl fĂĽgg, mint pĂ©ldául a B infantis 35624. Emberben a B longum NCC 3001 mĂłdosĂthatja az agyi aktiváciĂłkat.
Ez utóbbi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a probiotikumok képesek az immunrendszert befolyásolni, valamint az idegsejtek/idegrendszer működésére közvetlenül is hatnak. Korunk gyakori civilizációs betegségei között a gyomor-bélrendszeri problémák túlsúlyban vannak.
Ezek lĂ©trejöttĂ©ben pszichoszomatikus eredet áll, de a kĂ©sĹ‘bbiekben a betegsĂ©gbĹ‘l adĂłdĂł felszĂvĂłdási problĂ©mák tovább rontják az idegrendszer állapotát. A hagyományos kezelĂ©seken tĂşl egyre több tudományos adat hangsĂşlyozza a bĂ©lbaktĂ©riumok szerepĂ©t az egĂ©szsĂ©gben. Az átgondolatlan Ă©s ĂĽzletszerű kezelĂ©si stratĂ©giák azonban akár ártalmasak is lehetnek a páciensre nĂ©zve.