A jó szexuális élet egyértelműen bizonyított pozitív hatással bír rövid- és hosszabb távon egyaránt az egyén testi-, lelki egészségére, valamint a párkapcsolatra is. Sokkal kevesebb szó esik arról, hogy az orgazmus negatív szövődményeket is jelenthet. Az előző cikk folytatása a Dhat szindrómával és a poszt orgazmusos betegséggel (POIS).
Dhat szindróma
Az elnevezés szanszkrit eredetű, s a sperma, mint az élet folyadék elvesztésére utal, amelyet a páciens fokozott bűntudattal az éjszakai elélvezéshez, vizelettel való ürítéshez vagy maszturbációhoz társít. Valóságban nem mutatható ki „kóros” spermaveszteség, így a panasz hipochondriás, neurotikus eredetűnek kezelendő.
Az indiai kontinens lakói között gyakrabban észlelt e kultúrához köthető kórkép, amelyet a 60’-as években írtak le először. Más kultúrákban is megjelenik, illetve nagyon hasonló tünetegyüttes Dél-kelet-Ázsiában és Kínában is fellelhető. Jellemzően fiatal férfiak valószínűleg lelki eredetű és organikus hátteret nem mutató szenvedése: fáradtság, étvágytalanság, figyelemzavar, fizikai erő hiánya, koncentráció nehezítettsége és feledékenység a jellemző tünetek. Ezeket általában szorongás és rossz hangulat kíséri. Gyakran társul hozzá szexuális zavar (korai magömlés vagy erekciós zavar), azonban ez nem szükségszerűen van jelen.
Hasonló eseteket Európában is megfigyeltek, jellemzően fiatal, erős bűntudattal rendelkező férfiaknál, halmozott pornó nézést és maszturbációt követően. A kezelés a szorongás csökkentésére kell, hogy irányuljon, a megfelelő szexuális felvilágosítás mellett.
POIS (poszt orgazmusos betegség)
Ritka, de az életminőséget erősen rontó betegség, amely szinte kizárólag a férfiakat érinti. A panaszok azonnal (néhány perc – pár órán belül) az ejakuláció után lépnek fel, függetlenül attól, hogy az éjszakai spontán magömlés, szexuális együttlét vagy maszturbáció után következett be. Influenzaszerű panaszok (fáradtság, gyengeség, izomfájdalom) az uralkodó tünetek, amelyeket gondolkodási nehezítettség, beszédzavar és allergiás tünetek kísérnek.
Fontos, hogy a panaszok általános jellegűek, nem a nemi szervekre koncentrálódnak. Hátterében genetikai hajlam, allergiás- és hormonális mechanizmus is feltételezhető. Viszonylag új betegség leírásról van szó, amelyről még sok feltárandó ismeret hiányzik.
Folytatás következik.