Pánikbetegség

A pánikbetegség előfordulása 2-4 % a népesség körében, nőknél kb. 2-3-szor gyakoribb. A pánik elnevezés Pán görög pásztoristen nevéből ered, az ő hangja váltott ki pánik félelmet, szorongást, menekülést a halandókban. A pánikzavar hirtelen fellépő (maximális intenzitását 10 percen belül elérő) intenzív félelem, amelyet legalább négy tünet kísér az alábbiakból:

  1. szapora szívverés
  2. remegés, reszketés
  3. izzadás
  4. fulladásérzés, légszomj
  5. mellkasi nyomás, fájdalom
  6. fuldoklás, torokszorítás
  7. szédülés, ájulásérzés
  8. hányinger, hasi panasz
  9. elidegenedés érzése (kívülről látja magát)
  10. félelem a megőrüléstől, kontrollvesztéstől
  11. halálfélelem
  12. zsibbadás, bizsergés
  13. hidegrázás, hevülés

A külső provokáló tényezők közül a meleg front, a levegőtlen helyiség, bizonyos helyzetek, ahol már hasonló rosszullét előfordult a leggyakoribbak. Jellemző mechanizmus, hogy a légszomj miatt kapkodó, felszínes, szapora légzés alakul ki, ami ördögi kört indít el. Olyan kémiai változásokat létrehozva a vér vegyhatásában, illetve az idegrendszerben, amelyek tovább rontják a folyamatot. A pánikbetegség jellemzően fiatalkorban, a korai 20-as években kezdődik. A pánikbetegség akkor áll fenn, ha a pánikrohamok többször, legalább hetente fellépnek.

A pánikroham együtt járhat ún. agorafóbiával is, ami olyan helyektől való félelmet jelent, ahonnan esetleges pánikroham esetén nehéz elmenekülni. A páciens kerüli ezeket a helyeket, amelyekre jellegzetes példák: tömegben várakozás, utazás, sorban állás, otthonról egyedül elmenni.

Scroll to Top