A long COVID migrén kialakulásához vezethet

Korábban jellemzően nem fejfájós páciens jelentkezett vizsgálatra, aki intenzív, lüktető fejfájást, fény- és hangérzékenységet, hányingert, hányást panaszolt. A kikérdezés során kiderült, hogy kb. 2 hónapja COVID fertőzésen esett át. Más betegek fejfájás mellett látási zavarokat, gyakran villódzó fényeket vagy homályos látást panaszoltak – ugyancsak COVID utáni hónapokban.

Becslések szerint a COVID-ban szenvedő 8 emberből 1-nél alakul ki long COVID. Ezen személyek 44%-a fejfájást is tapasztal. A kutatások szerint e fejfájások közül sokan migrénesek – és sok érintett beteg azt állítja, hogy korábban soha nem volt migrénje. Az Amerikai Fejfájás Társaság adatai szerint ezek a migrének általában legalább 5-6 hónapig fennállnak.

A mechanizmus, hogy a COVID mennyi ideig manifesztálhatja a migrént, még nem teljesen tisztázott, de sok orvos úgy véli, hogy a vírus által okozott gyulladás kulcsszerepet játszik. Ahhoz, hogy megértsük, miért van egyes betegeknél migrén a long COVID esetén, vissza kell mennünk ahhoz, hogy megértsük magának a COVID-19 gyulladásnak a szerepét.

A COVID-19-ben a gyulladás citokinvihar miatt alakul ki. A citokinek, amelyek az erős immunrendszerhez nélkülözhetetlen fehérjék, a COVID-betegeknél túltermelődhetnek, ami túl sok gyulladást okoz a test bármely szervében, beleértve az agyat is. Ez egyes betegeknél fejfájást okozhat.

Olasz kutatók egyik tanulmánya megállapította, hogy sok olyan beteg, akinél long COVID-betegség során először alakul ki migrén, középkorú nő (az első migrén kialakulásához hagyományosan késői életszakasz), akinek a családjában már előfordult migrén. A lehetséges okoknak köze lehet az immunrendszer tartósan aktivált gyulladásához a long COVID alatt, valamint az agyban lévő trigeminovaszkuláris rendszer aktiválásához, amely migrént válthat ki.

A long COVID általában a migrénnel egyidejűleg más tünetek konstellációját is okozza, ezért nagyon fontos lenne a betegek számára az interdiszciplináris megközelítés. Ha kifejezetten a migrén kezelésére kerül sor, a szokásos kezelések hatékonyak lehetnek:

  • Rohamterápia (triptanok),
  • Életmódváltás (bioritmus, testmozgás, folyadékháztartás),
  • Stresszkezelési technikák.

Sajnos, jelenleg csak feltételezések vannak a leendő hatékony kezelésről long COVID esetén. Addig a korai felismerés, az adott tünetekre specifikus terápia és az egészséges bioritmus, testmozgás adhat enyhülést.

Scroll to Top