Karácsony és szilveszter az év legcsodálatosabb időszaka. Már októbertől karácsonyi énekek és díszítések árasztanak el bennünket, minden ezen napok fantasztikus voltáról és a csillogásról szól. Várva várjuk ezt az örömteli, fantasztikus időszakot, vagy mégsem? Talán ez nem mindenkinek annyira csodálatos…
Arra nincs egyértelmű, tudományos adat, hogy ez az időszak növelné az öngyilkosság és a depresszió számát, de a tapasztalt szakemberek mindenképpen a fokozott figyelem szükségességére hívják fel a figyelmet. Az „ünnepi szomorúság” a szakértők szerint nagyon is valós jelenség. Amíg minden médium az ünnepek szeretet és örömteli jellemzőjét hangsúlyozza, addig a valóság nem ennyire vidám.
A december sokak számára a legzsúfoltabb időszak, részben az év végi határidők, a kötelező társasági események és nem utolsó sorban a magas elvárásokat hajszoló ünnepi készülődés miatt:
- ajándékokat kell kitalálni, beszerezni és kifizetni;
- a lakást ki kell takarítani és feldíszíteni;
- magunkat is gyönyörűvé kell varázsolni: fodrász, műköröm stb.
- valamennyi rokonunkat végig kell látogatni;
- s mind ehhez elég anyagi kerettel kell rendelkezni.
Mik azok tényezők, amelyek fokozzák az „ünnepi szomorúságot”?
- Túlzott, nem reális elvárások a tökéletes karácsonyi időszakkal szemben: képeslapok gyönyörű fehér karácsonya iránti vágyakozás, az ezt körülvevő csillogás, ami valljuk be, kis eséllyel valósul meg.
- Az ünnepek előtti stresszes rohanás és az ünneplések alatti szórakozás jó ürügy arra, hogy a nehezen beiktatott egészséges időtöltéseink háttérbe szoruljanak: hagyjuk ki a sportot, hiszen pihenünk és rosszullétig együk tele magunkat.
- A közösségi média képeinek nézegetésével még inkább szerencsétlennek érezhetjük magunkat, hiszen az oda feltett (sokszor beállított) pillanatokkal összehasonlítva a mi életünk könnyen lehet szürke.
- A szeretet és a közös bulizás (rossz értelemben vett) hajszolása fokozhatja a magányosság és az átélt veszteségek élményét.
Karácsony utáni depresszió megelőzése
Mit tehetünk, hogy elkerüljük ezt a veszélyt és megelőzzük a karácsony utáni depressziót is? Van néhány páciensem, aki karácsony előtt fokozott szorongással nézett az ünnepek elé. Vannak, akik házassági problémával küzdve arra vágynak, hogy majd csoda történik. Mások éppen azért bánatosak, mert elképzelt idilli ünneplés még nem valósulhat meg. Nekik is szólnak a következő tanácsok:
- Legyünk tisztában azzal, hogy ez csak néhány nap, ami elmúlik.
- Ne hagyjuk, hogy pihenés címszóval tétlenül elfolyjon a napunk, tegyük tele aktivitással.
- Ne együk, igyuk degeszre magunkat, utólag mindkettő erősen fokozza a letörtség érzését.
- Most is törődjünk magunkkal: sportot, lazítást, feltöltődést ne mellőzzük.
- Engedjük meg, hogy idén ne a legmenőbb helyen bulizzunk szilveszterkor, s nem baj, ha a lakás nem minden pontján nem lógnak díszek.
- Fontosabb, hogy ne legyünk kimerültek és az anyagi lehetőségeinket se feszítsük túl.
Ha nem adatott meg a mesebeli, idilli család (mert van ilyen!), akkor is lehetünk együtt olyanokkal, akiket szeretünk. Persze, ezeket a kapcsolatokat (főleg az intim kapcsolatot) nem hirtelen lehet kialakítani. Ismerjük fel azonban, hogy az új év egy kezdet, ami új lehetőséget jelent!