Kényszerbetegség tünetei

A kényszerbetegség előfordulása 1-3 %, tehát minden 50 emberből egy szenved ettől a problémától. Kialakulása szempontjából a legsérülékenyebb időszak a serdülőkor, de akár már gyermekkorban is kialakulhatnak kényszeres tünetek. A negyedik leggyakoribb pszichiátriai betegség. A férfiaknál általában korábban indul (11-18 éves korban), a nőknél sokszor szülés után. Általában lassan fejlődik ki a betegség, jellemzően bővül az eredetileg a szorongás elleni védekezést szolgáló, de öncélúvá váló sztereotípiák, rituálék repertoárja.

A pácienst kínzó, akaratlanul a tudatba betolakodó gondolatok gyötrik, amelyeket próbál más gondolatokkal, vagy sokszor cselekvésekkel elnyomni és semlegesíteni. A kényszergondolatok a pácienstől én-idegenek, kínzóak, tartalmuk szerint agresszívak, szexuális tartalmúak, betegséggel, vallással kapcsolatosak. Az általuk okozott szenvedés enyhítésére, oldására alakítja ki a páciens a rituáléit, cselekvés sorait, amelyeket precízen kell ismételnie és végrehajtania a működés érdekében. Az egyre nagyobb tökéletességre törekvő szándék egyre több problémát vet fel, amelyek újabb szorongás forrásai lehetnek, ahelyett, hogy enyhítenék azt.

A kényszerbetegség jellemzői:

  1. Kényszergondolat: akarattól független, visszatérő, szorongást keltő, én-idegen képzet, a beteg az abszurditásával tisztában van, de leküzdeni képtelen – pl. félelem a beszennyeződéstől, agresszív késztetések, kételkedés, döntésképtelenség.
  2. Kényszercselekvés: a kényszergondolatra adott túlméretezett, ismétlődő, leküzdhetetlen cselekvéssor – pl. tisztálkodási, ellenőrzési, megszámolási, ismétlési kényszeres rituálék.

Fontos, hogy a beteg tisztában van tünetei kórosságával, betegségtudata megfelelő. Gyakran előforduló kényszergondolatok:

  • Obszessziók: félelem a fertőzéstől, agresszív kényszergondolatok, szexuális tartalmú kényszergondolatok, szimmetriával, pontossággal kapcsolatos kényszergondolatok.
  • Kompulziók: tisztálkodási kényszer, ellenőrzési hajlam, mentális rituálé, megszámlálás és számolás.

A betegek sokszor szégyellik panaszaikat, azt hiszik, egyedül vannak a betegségükkel.

Scroll to Top