Az alacsony dózisban titrált amitriptilin az irritábilis bél szindróma (IBS) másodvonalbeli kezelésében több szempontból hatékony volt. Ezt tudományos, randomizált, kontrollált vizsgálat (RCT) igazolta. Az alacsony dózisú amitriptilint szedő betegek csaknem kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be a tünetek általános javulásáról, mint a placebót szedők, az Amitriptyline at Low-Dose and Titrated for Irritable Bowel Syndrome as Second-Line Treatment (ATLANTIS) vizsgálat kutatói szerint. Az alacsony dózisú amitriptilin biztonságosnak és jól tolerálhatónak tűnt.
Az adatokat a The Lancet című folyóiratban is közzétették, és a közelmúltban megrendezett United European Gastroenterology (UEG) Week 2023 konferencián is bemutatták. A klinikusoknak „alacsony dózisú amitriptilint kell felajánlaniuk az IBS-ben szenvedő betegeknek, akiknek tünetei nem javulnak az első vonalbeli terápiákkal” – írták a kutatók a folyóiratban megjelent cikkben.
Az első vonalbeli kezelések, például a diéta, a rostok és a görcsoldók ellenére sok IBS-es betegnek továbbra is zavaróak a tünetei. A kezelőorvosok eddig nem gyakran írtak fel amitriptilint IBS-re – valószínűleg azért, mert az alapellátásban való alkalmazására nem volt kutatási bizonyíték. A tanulmányhoz megkérdezett háziorvosok és betegek üdvözölték az alacsony dózisú amitriptilint mint potenciális további lehetőséget.
Alacsony dózisú amitriptilin
A kutatás az Egysült Királyságban történt 55 centrumban, az önkéntes résztvevők 6 hónapon keresztül alacsony dózisú antidepresszánst kaptak. A dózist óvatosan titrálták a páciens igényei, tünetei szerint. A vizsgálat vezetője szerint ez egy pragmatikus vizsgálat volt, amelyet nagyszámú IBS-ben szenvedő résztvevőn végeztek, akiknél a tünetek átlagos időtartama 10 év volt, és 80%-uknak közepesen súlyos vagy súlyos tünetei voltak a kiinduláskor. A gyógyszert kapó csoportban 70%-os javulást értek el. Az enyhe mellékhatások, mint például a szájszárazság és az álmosság, gyakrabban fordultak elő mindkét csoportban, azaz a placebónál is.
Az ideg-, bélrendszer közötti szoros és kölcsönös kapcsolat egyértelműen bizonyított. Számos szorongó, depresszív beteg él meg gasztroenterológiai tüneteket és viszont. Az IBS krónikus, az életminőséget erősen rontó betegség, amelynek kezelése komoly kihívást jelent. A jelen vizsgálat bizonyított módszert ad a tünetek markáns csökkentésére miközben biztonságosan alkalmazható. Az eredmény fellélegzést jelent a kezelőorvosoknak és a pácienseknek egyaránt.