Depresszió szülés után?! – szülés utáni depresszió (4)

A korábbi cikkekben a szülés utáni depresszió rizikófaktorairól, tüneteiről és szövődményeiről írtunk. Összefoglalásként emlékeztetőül kiemelném a következőket: a szülés utáni depresszió az átlag népességben 15%-os gyakorisággal lép fel; házassági problémák, teljesítménycentrikus személyiség, problémás szülés és premenstruális szindróma megsokszorozza annak kockázatát, de legfőképp a korábban is észlelt depresszió. Szövődményei nemcsak az anyát, hanem a családot és a gyerek fejlődését is érintik.

Az előzőekből már ismert, hogy a szülés utáni depresszió felismerését a tünetek sajátosságai és az időszak jellege nehezíti. Ráadásul, a társadalmi elvárások miatt a kismama és a család is sokszor eltitkolja, nem kér szakszerű segítséget. Az időben felismert szülés utáni depresszió jellemzően jól és gyorsan gyógyítható, amely igen fontos védőfaktort jelent a baba rövid- és hosszútávú egészségére. A legfontosabb, hogy a kismama merjen segítséget kérni a környezetétől, és szükség esetén szakembertől is.

Kezelési lehetőségek

Az empatikus támogatás, az edukáció/konzultáció igen hatékony, sok esetben akár a gyógyszeres kezeléssel azonos hatású. A család úgy támogassa a kismamát, hogy könnyű legyen azt elfogadnia, ne fokozódjon az önvádlása/bűntudata. Legyen határozott napirend, amelyben a kismama önmagával való törődése is hangsúlyos szerepet kapjon. Legalább 2-3 alkalommal biztosítsuk, hogy a kismama úgy foglalkozhasson magával, hogy a baba biztonságban, de ne azonos légtérben tartózkodjon az anyával.

Tudatosítani kell, hogy pihenés nélkül nem lehet folyamatosan és megfelelően figyelni a babára. Az egyéb feladatokban ne törekedjünk maximalizmusra, ha lehet a baba ritmusához alkalmazkodva az anya is pihenjen. Ha szükséges, gyógyszeres kezelés is alkalmazható, amelyet megfelelően képzett szakember javasolhat – figyelembe véve a szoptatás szempontjait is.

Scroll to Top