A túlzott TV nézés fokozza a demencia, a Parkinson kór és a depresszió kockázatát

A téli bekuckózás alatt az ünnepek egyik programja sok embernél a TV nézés vagy a számítógép használat. A közös filmezés valóban kellemes program lehet, de a sorozat-maraton már veszélyeket is rejt magában. A szakemberek régóta hangsúlyozzák a képernyőhasználat és a TV nézés veszélyeit. Erre figyelmeztet egy új vizsgálat, amely szerint a túlzott tévénézés a demencia, a Parkinson kór és a depresszió kockázatát növeli. Míg a korlátozott mennyiségű, nem munkával összefüggő napi számítógép-használat a demencia alacsonyabb kockázatával jár.

 

Módszer

A kutatók közel 500.000, 39-72 éves korú ember adatait elemezték az Egyesült Királyságban, akiket 2006 és 2010 között vettek fel, és a demencia, a Parkinson kór, a depresszió irányába követték őket. A résztvevők beszámoltak arról, hogy hány órát töltöttek munkán kívül testmozgással, tévénézéssel és számítógépezéssel. MRI-vizsgálatot végeztek a résztvevők agytérfogatának meghatározására.

 

Eredmények

A vizsgálat során 6.096 embernél demencia, 3.000-nél Parkinson kór, 23.600-nál depresszió, 1.200-nál demencia és depresszió, 486-nál Parkinson kór és depresszió alakult ki.

Akik napi 4 vagy több órát tévéztek, azoknál 28%-kal magasabb volt a demencia, 35%-kal magasabb a depresszió és 16%-kal magasabb a Parkinson kór kockázata azokhoz képest, akik napi 1 óránál kevesebbet néztek TV-t.

A munkahelyen kívüli mérsékelt számítógép-használat azonban némileg védelmet nyújtott. Azoknál a résztvevőknél, akik naponta 30-60 percig használták a számítógépet, alacsonyabb volt a demencia, a Parkinson kór és a depresszió kockázata, mint azoknál, akik ennél kevesebb számítógép-használatot jelentették.

Azonban azok, 30 perc számítógép használat helyett 30 percet mozogtak, még kevésbé voltak veszélyeztetettek a vizsgálat betegségekre.

 

Gyakorlati tanácsok

A hosszabb ideig tartó tévézés és a Parkinson kór és a demencia magasabb kockázata közötti összefüggés valószínűleg főképp az aktivitás hiányával magyarázható. A mozgásszegény viselkedés az alacsony fokú gyulladás kialakulásával hozható összefüggésbe, amelyek elindíthatják az idegrendszer gyulladásos, majd degeneratív folyamatait.

Scroll to Top