A szakemberek 2019-óta felvetették a COVID-19 depressziót provokáló hatását. A tapasztalati megfigyeléseken túl tudományos módszerekkel vizsgálták a kérdést az elmúlt időszakban. Az analízisek megerősítették az összefüggést, és felhívták a figyelmet bizonyos tényezőkre, amelyek speciális szempontot jelentenek.
Olyan pácienseknél is kialakult depresszió, akiknek korábban nem mutatkozott erre hajlamuk, közöttük a nők aránya magasabb volt, mint a férfiaké. Idősebb korban a COVID fokozott kockázatot jelentett depresszió kialakulására. Azok a páciensek, akiknek az előzményében már szerepelt depresszió, fiatal felnőttkorban vagy időskorban voltak különösen veszélyeztetettek a relapsusra.
A vizsgálatok az adatok leírása mellett hangsúlyozzák, hogy a COVID-nak ez az aspektusa orvosi szempontból nem kap elég figyelmet, és nincs megfelelő utógondozás- és -követés lelki szempontból a betegeknél. A depresszió kialakulásának mechanizmusa sokrétű lehet: biológiai és pszichológiai faktorok egyaránt szerepet játszhatnak benne. A nem kellő figyelem azonban a szövődmények jelenleg még nem látható kockázatát rejti magában.