Az N-metil-D-aszparaginsav receptor (anti-NMDAR) agyvelőgyulladásból való felépülés 3 évig vagy tovább is eltarthat, és a memória, a nyelv és az érzelmi problémák elhúzódhatnak – derül ki egy új tanulmány eredményeiből.
A betegségben szenvedő fiatal felnőttek 3 éves gyógyulási időszaka után 34%-uknál továbbra is fennállt a károsodás. 65%-uk a megismerés egy vagy több területén átlag alatti eredményt ért el, ez a memóriát és a nyelvet érintette leginkább. A legnagyobb javulás a neurokognitív tünetekben a kezelés első 6 hónapjában következik be.
Annak ellenére, hogy az immunterápia után javulás következik be a betegség súlyosságát tekintve, a betegek 30%-a nem tér vissza a munkába, további 15-20% pedig alacsonyabb szinten tér vissza.
Ritka, gyakran tévesen diagnosztizált rendellenesség
Az először 2006-ban azonosított NMDAR-ellenes agyvelőgyulladás ritka rendellenesség, amely minden 1,5 millió emberből 1-et érint, és elsősorban fiatal felnőtteket sújt.
A kezdeti tünetek – fejfájás, fáradtság és láz – zavartsághoz, memóriavesztéshez, mozgásproblémákhoz, viselkedésbeli változásokhoz, rendezetlen gondolkodáshoz, hallucinációkhoz, görcsrohamokhoz és eszméletvesztéshez vezethetnek. Gyakran tévesen skizofréniának vagy bipoláris zavarnak diagnosztizálják. Az állapotot petefészekdaganatokkal vagy a herpes simplex vírus okozta korábbi agygyulladással hozzák összefüggésbe, bár az ok általában ismeretlen. A kezelés jellemzően immunterápiát foglal magában.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy az önbevallás szerint a figyelem és a koncentráció nehézségei összefüggésben állnak azzal, hogy az anti-NMDAR encephalitisben szenvedő betegek 25-33%-a nem tud visszatérni a munkába vagy az iskolába.
A gyógyulás időbeli lefolyása azonban továbbra is tisztázatlan, mivel nem készültek nagyszabású tanulmányok, amelyek a kognitív javulást vizsgálták volna hosszmetszetben. A kutatók elemezték azokat a lehetséges tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a tartós kognitív hiányosságokhoz, valamint azokat, amelyek elősegíthetik a kognitív felépülést.
A vizsgálatba bevonták azokat a résztvevőket is, akiknek korábban herpesz szimplex vírus okozta agyvelőgyulladásuk (HSVE) volt. Ezeket az adatokat azonban külön elemezték, mivel a kutatások szerint a HSVE jelentős memóriazavarral és gyengébb nyelvi teljesítménnyel jár. A résztvevőkkel 5 éven keresztül 6 havonta végeztek kognitív teszteket.
A kognitív problémák tartósan fennállnak
A kognitív eredmények idővel javulást mutattak, az első 6 hónapban gyorsabb javulás következett be, majd a 3 éves korig lassabb növekedés következett be.
A 36 hónapon túl követett 44 résztvevő 34%-ának továbbra is károsodott egy vagy több kognitív területe. 65%-uk átlag alatti eredményt ért el egy vagy több kognitív területen, a memória és a nyelv volt a leginkább érintett. A 36 hónapon túl vizsgált résztvevők továbbra is problémákat jelentettek az érzelmi jólét, a szociális működés, az energiaszint és az életminőség terén.
Emellett 30%-uk nem tért vissza az iskolába vagy a munkahelyére, és 18%-uknak speciális alkalmazkodásra volt szüksége ahhoz, hogy visszatérhessen. Azok a résztvevők, akik visszatértek az iskolába vagy a munkába, nagyobb valószínűséggel értek el jobb eredményeket a jóllét és a gondolkodási sebesség terén.
Figyelemre méltó, hogy a korábbi HSVE-vel rendelkező résztvevők a memória és a nyelv területén szignifikánsan alacsonyabb pontszámot értek el, mint azok, akiknek nem volt korábbnak ilyen diagnózisuk. A résztvevőknél észlelt problémák sokfélesége ellenére a korai rehabilitációs erőfeszítések hasznosak.
Ez azért fontos, mert a kezdeti hónapokat néha pszichiátriai és iatrogén hatások, például a nyugtató gyógyszerek és viselkedési problémák bonyolíthatják. A különböző érintett területek összetettsége is szükségessé teszi a széles körű stratégiát, amelynek célja mind a beteg, mind a család oktatása és képzése.
Jobb biomarkerek szükségessége
A betegség egyik legnagyobb kihívása annak meghatározása, hogy ki fog teljesen felépülni és ki nem. Amint jobb biomarkereket fejlesztenek ki az anti-NMDAR encephalitisben szenvedő betegek vérének és agy-gerincvelői folyadékának vizsgálatához, az orvosok jobban meg tudják majd jósolni a gyógyulás esélyeit.
A jelenlegi kezelési elv a betegség kezdetén agresszív terápiát alkalmaz, de ennek ellenére vannak nem reagáló esetek. Bár a kutatás egy ritka idegrendszeri gyulladásos betegséget követ, de modellként jól használható az idegrendszer betegségeinek viselkedésére. Jól mutatja a többi szervhez képest lényegesen elhúzódóbb gyógyulási folyamatot. Fontos, évekig eltarthat a felépülés, amiben a jó hír, hogy nem szabad korán feladni a reményt.