Tudományosan igazolt tény, hogy a nők világszerte veszélyeztetettebbek demenciára mint a férfiak. Egy új tanulmány szerint (Alzheimer’s and Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association) a szignifikáns eltérés hátterében a nők gazdasági és társadalmi hátrányai figyelhetők meg. A korábbi kutatások az ún. élethosszig (lifetime) demencia prevalenciáját szignifikánsan magasabbnak találták nőknél, és leggyakrabban azzal magyarázták, hogy a nők jellemzően tovább élnek, mint a férfiak.
Azonban egy új analízis közel 30.000 egyént vont be 18 országból a kutatásba, és meglepetésre azt találták, hogy az ismert veszélyeztető faktorok demencia irányba a két nemnél alig különböznek. Viszont a nők demenciára való rizikója azoknál volt egyértelműen magasabb, akik szegényebb országokban éltek. Ez a következtetés a gazdasági hátrányoknak a veszélyeztető szerepére mutat rá. A szerzők kiemelték, hogy világszerte, de különösen ezeken a területeken mindent meg kel tenni azért, hogy a nők és a férfiak közötti egészségügyi diszparitás tekintetében látható szakadék eltűnjön.
A vizsgálat kezdetén a résztvevőknél egyetlen esetben sem volt kimutatható a demencia, az átlagéletkoruk 71,6 év volt. Közel 5 évig követték az alanyokat, és a demencia előfordulása 66%-os arányú volt nők esetében. Az eltérés még kifejezettebb volt az alacsony- vagy közepes jövedelmű egyének esetén. 14 országban lehetett nyilvánvaló különbséget igazolni a nemek között.
A demencia hajlamosító tényezői között (mindkét nem esetében) szerepel az idősebb életkor, cukorbetegség, elhízás, depresszió, halláskárosodás és bizonyos genetikai markerek. A hosszabb oktatásban eltöltött idő, az intenzív mozgás és a mérsékelt alkoholfogyasztás csökkentette a veszélyt. Természetesen a most közölt eredmények nem adnak teljes magyarázatot a nemek közti különbségre, ezért további biológiai tényezők tisztázására van szükség. Az viszont figyelmeztető és egyben ígéretes is, hogy a környezeti tényezők változtatásával az egyik legrémesebb betegséggel szemben is van védekezés.