A depresszió napjainkban vezető oka a mentálisegészség romlásának. Számos korábbi tanulmány igazolta, hogy a fizikai aktivitás megelőzheti a depresszió kialakulását, de pontos adatokat a sport intenzitása és a megelőzés hatékonysága között nem ismertettek. A JAMA Psychiatry, egyik legtekintélyesebb tudományos folyóirat e témában 2022-ben közölt egy összefoglaló (systematic review) tanulmányt.
Az alapkérdés az volt, hogy mi a dózis-eredmény összefüggés a fizikai aktivitás és a depresszió incidenciája között felnőtteknél. A tanulmány több mint 2 millió felnőtt adatait elemezte. Az eredmény az adatok igen gondos szűrésével született; nevezetesen, az esetleges befolyásoló tényezők (nem, szociális faktorok stb.) hatásának korrigálásával. A fizikai aktivitásnak 3 szintjét vizsgálták: az általánosan javasolt mellet, egy annál alacsonyabb és egy intenzívebb szintet különítettek el.
Az eredmény egy fordított görbe alakú összefüggést mutatott a mozgás és a depresszió incidenciája között. Már a javasolt mennyiség felét elérő aktivitás esetén is kevesebb volt a depresszió. Az intenzív sport (8 vagy több óra hetente) pedig további, de mérsékeltebb emelkedést mutatott a megelőzésben. Általánosságban kiemelték a szerzők, hogy 10-ből 1 depresszió megelőzhető lenne már csekély fizikai aktivitás mellett is.
Az érdekes, hogy bizonyos tényezők ezt az eredményt módosíthatják: a természetben végzett mozgás hatékonyabb, míg a zaj és a levegőszennyezettség csökkenti az eredményességet. A hatásmechanizmus több tényezőre vezethető vissza: sport hatására neuroendokrin változások és az agyi struktúrák szerkezetének módosulása igazolható – nő az önértékelés és a problémákkal való megküzdési készség.