„Miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek”

1 hónap telt el az újévi kívánságok és fogadalmak óta. Elég idő ahhoz, hogy lássuk, jó irányba haladunk-e. Az új esztendő sikerének elemi feltétele, hogy emberi kapcsolataink javuljanak, elengedjük sértettségünket és tiszta lappal induljunk. A cím tartalmát könnyebb kimondani, mint megvalósítani.

A megbocsátás egyszerű gesztusnak tűnik, mégis komoly munka van mögötte. Eredményeképpen nemcsak lelkünket újíthatjuk meg, de testi egészségünkért is sokat teszünk. A harag olyan biológiai változásokat indít be szervezetünkben, mint a krónikus stressz. Akik őrizgetik ezt az érzést, sokszor lesznek depressziósak, szorongók vagy akár testi betegség is kialakul náluk.

A hosszú időn át dédelgetett sérelmek romboló hatással vannak a testi és lelki egészségre egyaránt. A pszichológia alapvető emberi motívumok között említi a rajtunk esett sérelmek megtorlását, vagyis motiváltak vagyunk a bosszúra. Amíg a bosszú módjának tervezgetése ad némi örömet, annak végrehajtása nem megkönnyebbülést, hanem további szenvedést indít el. Sokszor valóban kegyetlen tettektől szenvedünk, súlyos igazságtalanságok érnek bennünket. Normális, ha ez dühöt vált ki, agressziót mozgat meg, de ha nem tudjuk elengedni, akkor a harag bennünket pusztít tovább.

A megbocsátás

A megbocsátás a pozitív pszichológia szerint az emberi fejlődés lehetőségét jelenti: az áldozat gondolataiban, érzelmeiben és viselkedésében az elkövető irányába alapvető változás következik be. Ez nem azonos a kegyelemmel, a mentségkereséssel, a felejtéssel. Nem jelentheti a sérelmek elnyomását, tagadását és nem jár együtt mindig a kibéküléssel.

A megbocsátás alapvetően egy döntés, de a mélyebb megbocsátás érzelmi típusú. Ez utóbbi több időt vesz igénybe. Erre a pontra való eljutáshoz meghatározó az áldozat személyisége, a gyász és az elengedés képessége.

Hogyan bocsássunk meg? 5 alapvető lépés segíthet ebben.

  1. A sérelem felidézése, átélése. Akár írjuk le egy naplóba a történéseket és a fájdalmakat.
  2. Empátia. Próbáljuk meg az eseményeket külső perspektívából, akár az elkövető oldaláról szemlélni.
  3. Altruista ajándékozás. Idézzünk fel eseteket, amikor mi is okoztunk fájdalmat, és feloldozást kaptunk. Emelkedjünk felül az adott érzésen.
  4. Köteleződjünk el a megbocsátás mellett.
  5. Tartsunk ki, ne nyúljunk vissza újra és újra a régi érzésekhez.

Ne felejtsük el, hogy a történésekben nem az objektivitás, hanem azok megélése a legnagyobb hatású életünkre. A múlt elengedése a jelenünk megélését és boldogságát segíti. Legfőképp ezt önmagunkért tesszük.

Scroll to Top