Erőteljesen benne vagyunk a COVID-19 vírus 2. hullámában, s miközben folyamatosan új tudományos információkat olvashatunk, még mindig számos kérdés megválaszolatlan a vírussal kapcsolatban. Idézném egyik páciensemet, aki nagyon örül a sok érdekességnek, de már türelmetlenül várja, hogy legyen valami hatékony „fegyver” a kezünkben a betegség ellen.
Kiemelkedő érdeklődési terület a koronavírussal való megfertőződés és a terhesség kapcsolata: hogyan hat a vírus, illetve az általa előidézett állapot a kismamára és a magzatra? Több kutatás van jelenleg is folyamatban, de ezen a téren még mindig korlátozottak az adatok. A kismamák a mérsékelten veszélyeztetett kategóriába tartoznak, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy főleg a 3. trimeszterben lévők esetében fokozottabb a kockázat a betegség súlyosabb lefolyására. Ez azt is jelenti, hogy gyakrabban lehet szükség intenzív terápiára.
Súlyos tünetek
Azok a nők, akiknek súlyos betegségei vannak (pl. cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás), nagyobb eséllyel reagálnak súlyos tünetekkel a fertőzésre. A mai tudásunk szerint feltehető, hogy a vírus átmegy a méhlepényen, és részben így, részben a szülés során a magzat/újszülött megfertőződhet. Viszonylag alacsony arányú fertőzést mutattak ki az igazoltan COVID-19 fertőzött anyák újszülöttjeinél. A fertőzött babák azonban valamennyien tünetmentesek voltak. A terhességi komplikációk közül a koraszülés egyértelműen gyakrabban mutatható ki. Vitatott, hogy ez a vírus közvetlen hatása, vagy az anya állapota miatti orvosi döntés indokolja azt.
Egyelőre az bizonyos, hogy a megelőzési stratégiák (maszkviselés, gondos kézfertőtlenítés, távolságtartás) kiemelten fontosak ebben az időszakban, főképp a 28. hét után. Ezek a szabályok a szülés utáni időszakban is betartandók, bár az izoláció, ami védőfaktor, a kismama mentális egészségében veszélyeztető tényező lehet.