„Az vagy, amit megeszel”?! – és úgy is érzed magad?
A pszichiátria figyelme csak mintegy 5 éve kezd a táplálkozás és a lelki egyensúly kapcsolatára irányulni. Pedig azt régóta tudják a szakemberek, az agy konyhájában dől el az, hogy mennyire vagyunk lelkileg egyensúlyban, milyen a hangulatunk, energiaszintünk. Az ún. idegi információt átvivő anyagok (pl. szerotonin, dopamin stb.) egymáshoz viszonyított aránya és mennyisége alapozza meg azokat a finom rendellenességeket, amelyek a különböző lelki problémák hátterében állhatnak.
Ezeket az anyagokat a szervezet külső forrásokból, aminosavak felhasználásával állítja össze, „főzi ki”. A táplálkozással bevitt anyagok egy része egészen a központi idegrendszerig jut, és alapvető biológiai folyamatok szabályozásában vesz részt. Viszonylag régóta ismert, hogy a mediterrán népek kevésbé hajlamosak szomorúságra és szorongásra. Sokáig a napfénnyel hozták a jelenséget összefüggésbe, de pontosabb vizsgálatok kiderítették, hogy az ún. mediterrán étrendben van a megoldás kulcsa.
Mediterrán étrend
Azok, akik sok halat, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, kevésbé hajlamosak depresszióra. Ennek az étrendnek fontos összetevője a jelentős magnézium bevitel, a D3 vitamin (ehhez a napfény is segít), a cink és bizonyos fűszerek – pl. kurkuma. Ezek együttesen úgy működnek, mintha enyhébb antidepresszívumok lennének.
Az ivóvízzel kapcsolatosan érdekes összefüggést találtak annak lítium tartalma és a hangulatzavarok, illetőleg az öngyilkosság előfordulása között. Ezzel kapcsolatosan magyar kutatás is történt, ami a magasabb lítiumszint védő hatását igazolta. Az arzénról tudjuk, hogy méreg, ami akár halált okozhat, de voltak próbálkozások, amikor erősítő szerként használták. Újabban viszont kis mennyiségben is a negatív következményei kerülnek előtérbe – nevezetesen, depressziót és öngyilkossági veszélyt fokoz.
Napjainkban sok krónikus- és civilizációs betegség hátterében vetik fel egy állandó enyhe gyulladás jelenlétét a szervezetben, ami számos autoimmun betegséget indukálhat. Valószínűleg hasonló mechanizmus meghúzódhat az idegrendszeri-, lelki problémák hátterében is.
Folytatás következik.