Lábjegyzet a „Sportoljak, de mit, mikor?” cikkhez

A témában leírt két előző cikkel a sport egészség-megőrző és –fejlesztő (bizonyított) hatására akartam irányítani a figyelmet: nem csak a testi, de a lelki, sőt az agyi (memória, tanulás stb.) funkciók is javíthatók általa. Anélkül, hogy kényszeresen fejtegetném a témát, az esetlegesen fennmaradt kérdőjelekhez fűznék néhány szót.

A leírt pozitív hatás minden esetben általánosan igaz, de lehetnek speciális – az egyénre vonatkozó – körülmények és célok. Ezért lehetnek eltérések abban, hogy mit és hogyan mozogjunk. Ha a fogyás a cél, akkor a táplálkozás fontosabb, mint a mozgás. A soványság azonban nem jelent feszes testet és definiált izmokat!

Arra a kérdésre, hogy mikor, a válasz: ha lehet, akkor reggel. Egyrészt, mert az energetizáló hatás jót tesz a munkabírásunknak, és stabilan ide tervezve, fix pontja lehet a napirendünknek. Természetesen, lehetnek kivételes körülmények. Másrészt, az esti sport a felpörgető hatás miatt megzavarhatja az alvást, ami viszont alapvető a regenerációhoz.

Abból a kérdésből, hogy mennyire érzek aktuálisan késztetést a sportoláshoz, felesleges pszichoanalitikus témát gyártani. Egyszerűen, tegyük a napi rutin részévé és ne mérlegeljük, mennyire van kedvünk, csak induljunk el. Idézném a véleményt, hogy „az óracsörgésre nem tétovázni, hanem felkelni kell”. Egyetértek.

A hitelesség kedvéért, de nem követendő példának, csak egy példaként leírom a magam kapcsolatát a sporttal.

  1. Minden nap reggel ezzel indítom a napot. Tudom, hogy előírás a pihenő nap, de én az „agyamért sportolok”. Ha valaki addikcióra gondolna, akkor megnyugtatom, nyaralásnál soha nem sportolok, és nem is hiányzik.
  2. Nem jellemző, hogy örömtől dobogó szívvel indulnék neki. Ha már érzésekről van szó, akkor időnként inkább hányingerrel küzdök. Aztán, az óra közben már jöhet valamiféle élvezet is, a végén pedig a túlélésért való küzdelem. Időnként (ha jó az edző) közben is halál-közeli élményben lehet részem.
  3. A futást kezdetben minden 100 méternél a visszaszámolás oldaláról tudtam csak megközelíteni, azért szurkolva, hogy kibírjam a még tervezett távot. Aztán egyszer csak a végén iszonyú jó, felszabadultság érzést éltem meg; most pedig időnként már közben is tudom élvezni azt. Hozzátartozik, hogy meg kellett tanulni jól futni, amit mindenkinek ajánlok. Nekem a csípőproblémám miatt a traumatológus csak „óvatos légzést javasolt sportként”.
  4. Ha lehet, funkcionális vagy crossfit típusú órára megyek, de ezt nem tudom rendszeresen megtenni – sajnos. Így aztán spinningelek is, bár azt még soha nem tudtam élvezni, de a végén egy jelentős tócsa van alattam. Szerencsére, csak izzadtság!
  5. A csoportos órákat jobban élvezem, de nem nézegetem, hogy más mit csinál. „Becsukom a szemem és tolom” – ahogy az egyik edző mondta. Bár, a másik szerint „így elvesztem egyik érzékszervem.” Nahát, mekkora igazság!
  6. A kezdőknek azt javaslom, hogy ne rögtön bonyolult órán és nagy súllyal akarjanak dolgozni. A technikákat fontos megtanulni, erre (jó tanárral) kiváló a jóga és a body-art óra.
  7. Többfél órát érdemes kombinálni szerintem.
Scroll to Top