A szeretkezés igen összetett folyamat, amelyhez a test és a lélek elválaszthatatlan és harmonikus együttműködése nélkülözhetetlen, s mindezt még a párkapcsolati tényezők, ill. a környezeti hatások is befolyásolják.
Az egészséges szexuális funkcióhoz számos tényező szükséges:
- A nemi szerveket és egyéb erogén szerveket ellátó idegek épsége;
- Relatíve épp anatómia;
- Megfelelő hormonális status;
- A szexuális fantáziákra, érzelmekre képes lélek.
Így a szexuális zavar hátterében egy adott páciensnél a test vagy az érzelmi tényezők lehetnek ugyan túlsúlyban, de minden esetben provokálják egymás hatását. Napjainkban a tudomány egyértelműen hangsúlyozza, hogy a szerelem nem csupán a fiatalkor kiváltsága, sőt az egészség fogalma nem értelmezhető egészséges szexuális élet nélkül.
A szexualitást számtalan testi és lelki betegség képes befolyásolni, így akár akut, akár krónikus betegségben szenvedők esetén rendkívül gyakori a szexuális panasz. Nagyon fontos irányt jelent azonban a WHO (2000) ill. a Nemzetközi Szexológiai Társaság (2005) kinyilvánítása, hogy a szexualitás alapvető emberi jog és a teljes, egészséges élet nélkülözhetetlen része. Éppen ezért nem hagyható figyelmen kívül az életminőséget meghatározó boldog szexuális élet biztosítása testi panaszok esetén sem.
2005-ben egy 29 országban végzett nemzetközi kutatás 40-80 év közötti alanyokat vizsgált meg. Az eredmények szerint a férfiak 80%-a, a nők 60%-a vélte a szexet extrém vagy nagyon jelentős mértékben fontosnak. 2006-ban a Durex 27.532 16-64 év közötti személyt kérdezett meg interneten keresztül (ebből 1.500 főt Magyarországról). A kutatás fontosabb megállapításai a következők:
- A világátlagot tekintve az emberek 44%-a teljesen elégedett a szexuális életével (Magyarország 49%), de pl. Nigéria 78% és Japán 10%.
- Az világon az emberek átlag 59%-ban tartják fontosnak a szexet (Magyarország 72%), de pl. Görögország 80% és Thaiföld 38%.
- Évente a világon az emberek átlag 103 alkalommal szeretkeznek (Magyarország 112), de pl. Görögország 164 és Japán 38.
- A világátlagot tekintve a nők 32%-a (Magyarország 53%), a férfiak 64%-a (Magyarország 87%) éri el az orgazmust.
Az átlag népességben a szexuális problémák előfordulását a férfiak körében 10-52%, a nők körében 25-63% közöttinek becslik. Ha a betegségben szenvedőket vizsgálták ez az arány magasabb, 90% fölötti.
A szexuális probléma megélése a páciens és partnere részéről eltérő lehet: zavar, boldogtalanság, frusztráció és az önbecsülés elvesztése, amely később a párkapcsolattal való elégedetlenséghez is vezethet. Néhány páciens annyira szenved a problémától, hogy izolálódik, kerüli barátait, a társas eseményeket, sőt akár a munkájára sem tud kellőképp összpontosítani.
Meglévő testi betegségnél gondolni kell arra, hogy milyen kapcsolat lehet a betegség és a szexuális funkció, ill. az esetleges gyógyszeres kezelés és a szexuális funkció között. Sok gyógyszernek van zavaró szexuális mellékhatása. A direkt hatás egyaránt lehet fokozó vagy csökkentő a vágyra, az izgalomra és az orgazmusra is. Hathatnak a menstruációra, termékenységre, mellpanaszokat (galactorrhea, gynecomastia) okozhatnak. Az indirekt hatás több módon érvényesülhet: testkép megváltozása (pl. hízás), általános rosszullét (pl. szédülés, hányinger, stb.), hangulati hullámzás. Nagyon sok ember szed olyan gyógyszereket, amelyeknek ismert hatása, hogy rontja a szexualitást. Ilyenek pl. a magas vérnyomásra, a szívritmus-zavarokra, a gyomorpanaszokra ható szerek ugyanúgy, mint a hormonális készítmények vagy a vízhajtók.
A testi betegséggel küzdőknél sokszor gyakran jellemző, hogy egyáltalán nem élnek szexuális életet, mert félnek, ez veszélyes lehet. A valóságban az igaz, hogy ez csak a nem stabil koszorúér betegség esetén lehet kockázatos.
Azt számos kutatás bizonyította, hogy a szexualitás jótékony hatással bír a testi és lelki egészségre. A szexualitás nem az életmód kérdése, hanem az életminőségé. Az orvosnak kötelessége javítani a páciens életminőségét, így a szexualitással kapcsolatos kérdések részei kell, hogy legyenek a napi gyakorlatnak.
Melyek a leggyakoribb testi problémák, amik a szexuális életre hatnak?
Szülészeti és nőgyógyászati problémák
1. Abortusz (spontán vetélés vagy művi terhesség-megszakítás)
Az abortusz hosszú távú negatív hatással bír a nők szexuális életére. Jellemző panaszok: szomorúság, bűntudat, szorongás, fáradékonyság. A nők közel egyharmadánál jelentkeznek szexuális problémák akár 6 hónappal az abortusz után: a vágy csökkenése, hüvelyszárazság, fájdalmas szex, anorgazmia.
2. Gátmetszés és szoptatás
A gátmetszés által okozott fájdalmas szex figyelmen kívül hagyása sajnos mindennapos gyakorlat. A nők 48%-a jelez hüvelyszárazságot és fájdalmas szexet, amely egyhramaduknál (sőt akár felénél) egy évvel a szülés után is fennállhat. A panasz hátterében a szoptatás miatti relatív ösztrogénhiány húzódhat meg, így helyi ösztrogénkezelés jótékony lehet. A szülés utáni problémáknál az intimtorna, önmasszázs és a síkosítók is segíthetnek.
Cukorbetegség
A cukorbetegségben szenvedő férfiak közel 50%-a merevedési zavarral küzd. A nők esetében eltérő adatok vannak, de diabetesnél gyakoribb panasz a hüvelyszárazság.
Ideggyógyászati betegségek
- Kismedencei műtétek károsíthatják a szexuális funkciókat szabályozó idegeket.
- Fejtraumát elszenvedett nők és férfiak egyaránt gyakrabban panaszkodnak a szexuális vágy hiányáról, az izgalmi fázis (nedvesedés, erekció) és az orgazmus zavaráról. A nők sokszor panaszkodnak hüvelyszárazságra, amely fájdalmas aktust okozhat.
- Parkinson-szindrómánál gyakori a szexuális zavar, a nők 70%-a frigiditást, 50%-a csökkent nemi vágyat panaszol, a férfiak 70%-a merevedési zavarral küzd.
- Sclerosis-multiplex esetén mindkét nem kb. 70%-ban szenved szexuális problémától, amely elsősorban a libidó hiányában és anorgazmiában mutatkozik meg.
Szív- és érrendszeri betegségek
Az infarktuson átesettek 75%-a nem él szexuális életet, s a szívelégtelenségben szenvedők 80%-a képtelennek érzi magát a szexre. Pedig valójában, a szexuális aktus nem igényel sok energiát, így a panaszok valószínűleg összetett okokra vezethetők vissza: szorongás, betegség miatti aggódás és félelem az aktus alatti hirtelen haláltól. Bár, ez utóbbi kockázata igen alacsony. A páciensek 70%-a merevedési zavarral küzd, s az alkalmazott gyógyszerek sok esetben tovább rontják a szexuális funkciót.
Daganatos betegségek
Rákos betegnél igen magas a szexuális zavarok aránya, amely magából a betegségből, az általa kiváltott lelki panaszokból, a fáradtságból és a kezelésből is adódhat. Nőknél a mellablacio miatti testkép sérülés, belső nemi szervek esetén „a nőiesség szimbolikus elvesztése” súlyos zavarokat válthat ki a szexuális életben. Az iatrogen menopausa általában komoly nehézségeket okoz a szexuális életben – pl. libidóvesztés, hüvelyszárazság, hüvelysorvadás, stb. A daganatos betegségekhez kapcsolódó depresszió és szorongás, az esetleges kapcsolati problémák, az önállóság elvesztése mindkét nemnél negatívan hat a szexuális életre.