Lelki betegségek és szexuális zavarok

A szexualitás a test és a lélek közös funkciója, így érthető, hogy lelki betegségeknél nagyon gyakori a szexuális probléma. Nem véletlen az a mondás, hogy a szex fejben dől el. Ez tulajdonképpen összegzi azt a tényt, hogy egészséges lélek nélkül a szexuális öröm ritkán élhető meg.

Napjainkban az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a depresszió és a szorongás. Olyannyira, hogy a WHO becslése szerint 2020-ra a depresszió az egyik vezető rokkantsági ok lesz a világon. A bizonytalan társadalmi változások, a családi megtartó lazulása és a egyén küzdési stratégiájának gyengesége egyaránt segíti a genetikai hajlam betegségben való megnyilvánulását.  A depresszió igen gyakori, élethossz-előfordulása 15-16%. A szexuális zavarok önmagukban is kiválthatnak depressziót, az önbecsülés csökkenése és a frusztráció miatt. A depresszió és a szexuális zavarok kölcsönösen rontják egymást. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az antidepresszánsok – kevés kivétellel – negatívan hatnak a szexuális életre. Ugyanakkor, éppen mellékhatásaik miatt, a korai magömlésnél hatékony gyógymódot jelenthetnek.

Az antidepresszánsok szedésekor a nőknél és a férfiaknál egyaránt kb. 30%-ban alakul ki szexuális probléma. Ebben a tekintetben van különbség az egyes tabletták között, de csak néhány olyat ismerünk, amely nem rontja a szexuális élményt.

A depresszió és annak kezelése nagy kihívás elé állítja a szexuális zavarokkal foglalkozó szakembert. A rossz hangulat igen gyakori, de a depresszió diagnózisát csak bizonyos tünetek együttes előfordulása és legalább kettő hétig fennálló panaszok esetén lehet kimondani. A vezető tünet az alacsony hangulat, amelyhez étvágy- és alvászavar, fáradékonyság, energiahiány, és az örömkészség elvesztése (szexuális örömé is) társul.

A diagnosztikai kritériumok alapján a szexuális zavar csaknem törvényszerű depresszió esetén. Libidóhiány, izgalmi zavar a nők 50%-ánál, a férfiak 40%-ánál fordul elő. Súlyos depresszió esetén, idősebb férfiaknál a merevedési zavar csaknem 100%-ban fordul elő. Gyakran megtévesztő lehet az, hogy az aktus gyakorisága nem csökken, mert főként a nőkre jellemző, hogy nem a saját, hanem a partnerük kedvéért élnek szexuális életet. Így sokkal inkább a kapcsolati kompromisszumkészség befolyásolja az aktusok gyakoriságát, mint a libidó. Éppen ezért, a valós probléma feltárásához a páciens pontos anamnézisének felvétele szükséges.

A depresszió esetén valamennyi szexuális probléma előfordulhat, leggyakoribb a vágy csökkenése. Férfiaknál a merevedési zavar, a korai és a nehezített magömlés sokszor fordul elő ugyanúgy, mint az orgazmusra való képtelenség. Bár, ez utóbbi tekintetében a nők valószínűleg még rosszabb helyzetben vannak.

A gyógyszeres kezelés korábban már leírt lehetséges mellékhatásai miatt a depresszió kezelése nagyon nehéz feladat úgy, hogy a szexuális élet minőségét is hangsúlyozni kell. Elképzelhető, hogy a depressziós tünetek csökkentésével többet javul a szexuális élet minősége, mint amennyit a mellékhatások rontanak rajta. Amennyiben a helyzet nem ilyen szerencsés, akkor a szexuális zavar fellépése visszahat a depresszióra, és ismét súlyosbodhatnak a panaszok. Ez egyben a beteg együttműködését is rontja, sokan emiatt abbahagyják a gyógyszerszedést.

Mit lehet hát tenni, ha beállított antidepresszív gyógyszernek negatív mellékhatása van a szexuális életre? Az első, és legfontosabb, várni kell türelmesen, mert van rá esély, hogy néhány hét, max. 1-2 hónap múlva javul a helyzet. Van mód arra, hogy hétvégén gyógyszerszünetet tartsunk – ez néha segít. Probléma lehet azonban, hogy mielőtt még visszatér a szexuális étvágy, azelőtt jelentkeznek a gyógyszer kihagyásából adódó panaszok: hányinger, szédülés, fejfájás stb.

Vagyis a technika kockázatos, de talán érdemes megpróbálni. Egyes esetekben a gyógyszer dózisának csökkentése is javulást hozhat. Ha ezek a próbálkozások nem eredményesek, akkor az orvossal konzultálva szóba jön a gyógyszerváltás, esetleg ún. korrigáló szerek párhuzamos szedése. Sosem szabad azonban elfelejtkezni arról, hogy nem húzódnak-e meg a mélyben párkapcsolati problémák, amelyeknek a rendezése „csodát” tehet a szexuális öröm elérésében is.

Egyes antidepresszánsok elhagyása – különösen, ha hirtelen történik – nőknél folyamatos genitális izgalmi zavart okozhat. Ez vágy nélküli, kellemetlen genitális izgalom, amely spontán és akaratlanul alakul ki. Bár, többszörös orgazmus is bekövetkezhet, az nem szünteti meg a panaszt, amely akár órákig vagy napokig is tarthat. Hasonló jelenséget egyéb antidepresszívumok esetén is megfigyeltek.

Összegezésül elmondható, hogy a depresszió és a szexuális diszfunkció egyaránt jelentős hatással van a párok életminőségére. Úgy tűnik, hogy a depresszió és a szexuális diszfunkció kölcsönös ok-okozati hatással bírnak. Az antidepresszánsok gyakori mellékhatása a szexuális diszfunkció, amely non-complience-t okozhat. A depresszió kezelésénél mindkét szempontot figyelembe véve kell kialakítani a terápiás stratégiát.

Egyéb olyan lelki zavarok is gyakoriak, amelyek kifejezetten rontják a szexuális élet minőségét, sőt akár a szexuális élet hiányát is kiváltják.

1. Személyiségzavarok

A súlyos személyiségzavarban szenvedők a legkülönbözőbb szexuális problémáról panaszkodhatnak. Előfordulhat a szex teljes elutasítása, de akár a promiszkuitás is. Kényszeres személyekre jellemző a gátolt szexuális magatartás. A kontroll hiányával küzdő személyiségeknél gyakran előfordul a hyperszexualitás – a szexuális úton terjedő betegségekre (SZTB) fokozottan veszélyeztetettek -, de az intimitástól való félelmük miatt az is lehet, hogy teljesen elutasítják a szexet.

2. Szorongás

Szorongásos zavarok esetén számos szexuális probléma az átlagnál gyakoribb. Szociális-fóbiában szenvedőknél kétszer gyakrabban találtak korai magömlést, pánik szindrómában pedig igen gyakori a ritka vagy teljesen hiányzó szexualitás (40-60%-os előfordulás). Ugyanakkor, a szex – mint szorongásoldó módszer – kényszeres hyperszexualitáshoz is vezethet.

3. Drogfogyasztás

A „party-drogok” impulzivitást és emelkedett libidót váltanak ki, ami kontroll nélküli szexuális abuzushoz, a partnerek gyakori váltogatásához vezethet. Mindez az SZTB-kel való fertőződés veszélyét növeli. A kábítószerek rendszeres használata inkább negatív hatású a szexuális életre, gyakori a libidócsökkenés és a nemi szervek csökkent működése.

4. Alkohol

Nőknél a rendszeres alkoholfogyasztás szexuális zavarhoz vezet. Az alkohol hat a női nemi hormonokra: rendszertelen menstruációt, meddőséget, korai menopausat okoz. Csökken a szexuális érdeklődés és gyakoribb a fájdalmas szex. Férfiaknál a kialakuló neuropathia miatt merevedési zavarral kell számolni, de előfordulhat magömlési zavar is.

Scroll to Top