Portrait of a man with facial hair, covering his ears and screaming, expressing stress or frustration.

Triptánok vs. új migrén ellenes szerek (2)

Egy új kutatás szerint négyféle triptán hatékonyabb migrén ellenes szer, mint az erre a fájdalomtípusra kifejlesztett újabb, drágább gyógyszerek. Egy nagy szisztematikus áttekintés és metaanalízis eredményei azt mutatták, hogy a különféle triptán hatóanyagok hatékonyabbak, mint a lasmiditán, a rimegepant és az ubrogepant. A kutatók szerint ezek ugyanolyan hatékonyak, mint a nem szteroid gyulladáscsökkentők.

 

Az új kutatások

Amikor az aktív beavatkozásokat egymással hasonlították össze, az eletriptán felülmúlta a többi gyógyszert a 2 órán belüli fájdalommentesség elérésében. Ezt követte a rizatriptán, a szumatriptán és a zolmitriptán. A 24 óráig tartó tartós fájdalommentesség tekintetében a leghatékonyabb beavatkozások az eletriptán és az ibuprofén voltak.

Ami a másodlagos hatékonysági eredményeket illeti, az eletriptán a 2 órás fájdalomcsillapítás tekintetében szinte minden más aktív beavatkozásnál jobb volt.

Ami a nemkívánatos eseményeket illeti, a szédülés gyakrabban fordult elő a lasmiditán, az eletriptán, a szumatriptán és a zolmitriptán esetében, míg a fáradtság és a szedáció gyakrabban fordult elő az eletriptán és a lasmiditán esetében. Hányinger gyakrabban társult a lasmiditánhoz, a szumatriptánhoz, a zolmitriptánhoz és az ubrogepanthoz. Az etriptán volt az egyetlen beavatkozás, amelyhez leggyakrabban mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés társult.

 

Frissíteni kell az iránymutatásokat?

Az új eredményeket figyelembe az akut migrén kezelésére vonatkozó klinikai iránymutatásokat frissíteni kell. Bár a triptánok ellenjavalltak érbetegségben szenvedő betegeknél, a kutatók megjegyezték, hogy az agyi érrendszeri események elsősorban migrénszerű fejfájásként jelentkezhetnek, és nem ritka az enyhébb stroke migrénként való téves diagnosztizálása.

Az utóbbi időben a lasmiditant, a rimegepant és az ubrogepant – amelyek nem járnak érösszehúzó hatással – alternatívaként népszerűsítik olyan betegeknél, akiknél a triptánok ellenjavalltak vagy nem tolerálhatók. De e gyógyszerek magas költségei miatt egyes betegek számára elérhetetlenek.

 

„Legjobb profil”?

A hosszabb hatású triptánok, mint a frovatriptán és a naratriptán, az első 2 órán belül nem állnak magasan a hatékonysági rangsorban. Azonban, hogy ezek a szerek valószínűleg jobb terápiás profilt nyújtanak bizonyos kontextusokban, például a menstruációval összefüggő migrénben.

Sajnos a triptánokról ismert, hogy gyógyszer-túlhasználati fejfájást okozhatnak, ez nem biztos, hogy a gepantok esetében így van.

Amint a tanulmány kiemeli, magas hatékonyságuk és alacsony költségük miatt a triptánoknak kellene az első vonalbeli kezelési lehetőségnek lenniük a migrén akut kezelésében. Ezeknek az eredményeknek tájékoztatniuk kell a kezelési irányelveket, és támogatniuk kell a leghatékonyabb triptánok felvételét az alapvető gyógyszerek listájára a kezelés optimalizálása érdekében, lehetővé téve a betegek számára a hatékonyabb lehetőségekhez való hozzáférést.

Azt is fontos megjegyezni, hogy a gepantokat és a ditánokat azért fejlesztették ki, hogy alternatívát kínáljanak azoknak a betegeknek, akiknél a triptánok hatására nem mutatkozik javulás. Ezeket a gyógyszereket nem a triptánok helyettesítésére fejlesztették ki, hanem inkább a migrén kezelési lehetőségeinek bővítésére.

 

A gyakorlatban

A tanulmány rávilágít a migrén patofiziológiájának további kutatására, amely lehetővé teszi új célpontok felfedezését, és így új kezelési lehetőségeket, amelyek minden betegpopuláció számára előnyösek lesznek.

Scroll to Top