A woman in distress holding her head, expressing emotion and fatigue.

Triptánok vs. új migrén ellenes szerek (1)

Egy új kutatás szerint négyféle triptán hatékonyabb az akut migrén kezelésére, mint az erre a fájdalomtípusra kifejlesztett újabb, drágább gyógyszerek. Egy nagy szisztematikus áttekintés és metaanalízis eredményei azt mutatták, hogy a különféle triptán hatóanyagok (eletriptán, rizatriptán, szumatriptán és zolmitriptán) hatékonyabbak, mint a lasmiditán, a rimegepant és az ubrogepant. A kutatók szerint ezek ugyanolyan hatékonyak, mint a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID).

 

Bevezető

A nemzetközi irányelvek általában az NSAID-okat támogatják a migrén első vonalbeli kezeléseként, és triptánokat ajánlanak közepes vagy súlyos epizódok esetén, vagy ha az NSAID-okra adott válasz nem elégséges.

A tanulmány eredményei alapján azonban ezt a négy triptánt kell a migrén kezelésének első számú választásának tekinten. A vizsgálatot végzők hozzátették, hogy ezeket a bizonyos triptánokat „fel kellene venni a WHO alapvető gyógyszerek listájára a globális hozzáférhetőség és az egységes ellátási normák előmozdítása érdekében”.

 

A hiányos ismeretet ki kell tölteni

A mai napig szinte minden migrénes vizsgálatban a migrénre ható gyógyszereket placebóval hasonlították össze, ennek következtében tudásbeli hiányosság van. Ezért nincs egyértelmű konszenzus a szakértők és az irányelvek között arról, hogy kezdetben mely konkrét gyógyszercsoportokat kell felírni, és ez klinikai problémát jelent.

A kutatók rámutattak, hogy az utóbbi években a lasmiditan és a gepantok további kezelési lehetőségként jelentek meg, különösen azon betegek esetében, akiknél a triptánok ellenjavalltak a potenciális érszűkítő hatásuk és a vérkeringési kockázatuk miatt.

Az elemzésbe 137 kettős vak, randomizált, kontrollált vizsgálatot vontak be, amelyeket elsősorban a gyógyszeripar szponzorált. A vizsgálatba 89.445 felnőtt, ambuláns migrénes beteget vontak be (átlagéletkor 40,3 év; 85,6% nő).

Csak olyan, migrén vagy fejfájás kezelésére engedélyezett gyógyszereket vettek figyelembe, amelyeket legalább egy országban ajánlanak. A kutatók ezt a 17 gyógyszert biokémiai szempontból 5 kategóriába sorolták:

  • Lázcsillapítók (paracetamol)
  • Ditánok (lasmiditan),
  • Gepantok (rimegepant és ubrogepant),
  • NSAID-ok, azaz gyulladáscsökkentők (acetilszalicilsav, celecoxib, diklofenák-kálium, ibuprofén, naproxennátrium és fenazon),
  • Triptánok (almotriptán, eletriptán, frovatriptán, naratriptán, rizatriptán, szumatriptán és zolmitriptán).

A vizsgálat elsődleges kimenetele a fájdalomtól való mentesség volt 2 órán belül és 2-24 órán belül. A kutatók a szumatriptánt használták referencia-intervencióként, mivel ez a leggyakrabban felírt migrén elleni gyógyszer, és szerepel a WHO alapvető gyógyszerek modell listáján.

A vizsgálat azt mutatta, hogy a 2 órás fájdalommentesség tekintetében minden aktív beavatkozás jobb volt a placebónál; a paracetamol és a naratriptán kivételével mindegyik jobb volt a 2-24 órás tartós fájdalommentesség tekintetében.

 

Folytatás következik.

Scroll to Top