A nők kétszer veszélyezettebbek a hangulatzavarokra a férfiaknál. Kiemelt figyelmet érdemelnek a premenstruális időszak, a szülés körüli periódus és a menopauza. A menopauza közeledtével sok nőt érint a hangulati ingadozás.
Hormonális ingadozás
A legtöbb nő számára a perimenopauza, amely jellemzően 40 és 50 éves kor között következik be, egy érzékeny időszak, amelyet számos kellemetlen tünet kísér, mint például a rendszertelen ciklus, a mell érzékenysége, a hőhullámok és a hangulatzavarok. Ez a megfigyelés különösen igaz azokra az egyénekre, akiknek a fogamzásgátló szedése alatt hangulatzavarai voltak, akik nagyon érzékenyek a premenstruációs szindrómára, vagy akiknek szülés utáni depressziójuk volt. Ha a folyamatos szomorú állapot 15 napnál tovább tart, akkor pszichiáter vagy pszichoterapeuta segítségét kell kérni. Emellett a nőgyógyásznak is döntő szerepe lehet, mert a klimaxos tünetek átfedik a depresszió tüneteit.
A nők egy része erősen érzékeny a hormonális változásokra és a perimenopauza nem más, mint hormonális ingadozás. Több tanulmány is kimutatta, hogy a perimenopauza alatt a nőknél jelentősebb hangulati ingadozások tapasztalhatók, amelyek idővel általában normalizálódnak. A klinikai vizsgálatok szerint a kezeletlen depresszió súlyossága összefüggést mutatott ki az ösztradiolszint ingadozásval. A progeszteron hiánya szintén súlyosbítja a depressziós tüneteket.
Hormonterápia és antidepresszánsok
Tehát mely kezeléseket kell előnyben részesíteni? Az agyban ösztrogén- és progeszteronreceptorok találhatók. A depresszió hátterét az ösztrogénhiány-szerotonin rendszer adja az egyik oldalról, de jelentős szerepe van az agyi gamma-aminovajsav (GABA) rendszernek is.
Segíthet-e a menopauzális hormonterápia (MHT) a depressziós tünetek javításában? Egy kanadai vizsgálatban mintegy 170, átlagosan 50 éves nő vett részt, akik perimenopauzában vagy korai menopauzában voltak, és depressziós tüneteket mutattak. Összehasonlították az orvos által kezelt és antidepresszánsokat, hormonterápiát vagy mindkettőt kapó pácienseket. Érdekes, hogy amikor a hormonterápiát és az antidepresszánsokat kombinálták, akkor jelentős kölcsönhatást tapasztaltak.
Mi a helyzet a progesztogénekkel?
Egy vizsgálat kimutatta, hogy a dienogeszt és az ösztradiol hatóanyag folyamatos kombinálása hatékony az agyi biokémia egyensúlyára. Fontos, hogy az ösztrogénszint egyoldalú emelése nem jótékony. A megfelelő ösztrogénszint kiválasztása kritikus fontosságú; a legmagasabb szint nem feltétlenül a legjobb
Ezenkívül bizonyított, hogy a természetes progeszteron jótékonyan hat az agyra és a hangulatra, mivel kezeli a szorongás és a depresszió tüneteit.
Mi a helyzet a GABA-val?
Ha mikroprogesztint adnak, a drospirenont érdemes megfontolni a GABA-ra gyakorolt jobb hatás érdekében. Ami a mentális jólétet illeti, ma már tudjuk, hogy a GABA elsőbbséget élvez a szerotoninnal szemben. Ez a központi idegrendszer elsődleges gátló neurotranszmittere. Ha elegendő mennyiségben van jelen a szervezetben, akkor a nyugalom és a jólét állapotát tapasztalhatjuk, míg hiányában a szorongás és az izgatottság érzései uralkodnak. A GABA-receptoroknak 19 lehetséges kombinációja létezik; némelyik előnyös, némelyik nem.
A természetes progeszteron bomlásterméke az allopregnanolon, amelynek az optimális szintjét nem mindig könnyű megtalálni. Ha túl sok vagy túl kevés, akkor nem fog működni. Még az is előfordulhat, hogy teljesen ellentétes hatást érünk el.
Az intermittáló kezelés is javasolható a véglegesen menopauzában lévő beteg kezelésénél. A hangulati zavarok idővel csökkennek, ezért a figyelmet más tünetekre kell fordítani, például a vasomotoros szindrómákra, az alvásra és a libidóra, amelyek jelentősen befolyásolják a hangulatot. Folyamatosan monitorozni kell, hogy meddig és milyen kezelést adjunk.
Mindenesetre az is elengedhetetlen, hogy a páciens pszichiáterhez forduljon. Segíthet a sport, az ideális érzelmi háttér és akár a ketogén diéta.
Új terápiák
Úgy tűnik, hogy a hipotalamusz hőszabályozó központjára ható új, nem hormonális terápiák ígéretesek lehetnek a vasomotoros tünetek (hőhullám, vérnyomásingadozás stb.) csökkentésére. Ezek jelenleg klinikai kutatási fázisban vannak.
Mindenesetre a problémára holisztikusan és multidiszciplinárisan rálátó szakember segíthet az optimális terápia beállításában. Ennek során pl. az SSRI-k jótékony hatásai mellett a szexuális élet minőségére is figyelni kell.