A Nature-ben megjelent tanulmány szerint ahogy nem lehet omlettet készíteni a tojások feltörése nélkül, úgy lehetetlen megőrizni hosszútávra az emlékeinket a DNS károsodása és agyi gyulladás nélkül. Ez a felismerés alapvetően meglepő, hiszen a gyulladásos folyamatok az agyban általában kóros elváltozásokhoz kapcsolódnak, úgymint Parkinson-kór vagy Alzheimer-kór.
Az emlékek esetében természetesen nem pontosan erről van szó, hanem arról, hogy az agy specifikus területében létrejött gyulladások elengedhetetlennek bizonyultak a sokáig megmaradó emlékek létrehozásában. A hippocampus régóta az agy emlékező központjaként ismert. Az ittlévő neuronok károsodása és megjavítása meghatározó az emlékek kialakításában.
Klinikai kísérlet
A tudósok egereken végeztek kísérleteket, amelynek során az állatokat enyhe áramütésekkel sokkolták. Ezek az ingerek elég erősek voltak ahhoz, hogy az állatok emlékezzenek rájuk. Ezt követően a hippocampalis régió idegsejtjeit vizsgálták, és felfedezték, hogy fontos gyulladásos jelátviteli útvonalban szereplő gének aktiválódtak. Ennek az útvonalnak (Toll-Like Receptor 9, TLR 9) legfontosabb feladata a kórokozó DNS-ek apró darabjainak kimutatása és az immunválasz elindítása. Jelen vizsgálatnál csak a hippocampus bizonyos sejtjeiben volt kimutatható aktivitás.
Az agyban egyébként gyakran vannak DNS törések, amelyek gyorsan helyreállítódnak. Ebben az esetben viszont a változások jelentősebbnek tűntek, valószínűleg azért, mert a sejtosztódáshoz köthető biológiai folyamatok itt memóriaképző klaszterekbe szervezték az idegsejteket. A gyulladásos mechanizmus a vizsgált állatokban kb. 1 hétig volt kimutatható, és az így kialakult memóriatároló neuronok meglehetősen stabilnak bizonyultak a külső behatásokkal szemben. Vagyis, mélyebbre vésődtek az emlékek.
Amikor blokkolták ugyanezt a gyulladásos útvonalat (TLR 9), akkor az egerek nem emlékeztek az áramütésre. A szakértők szerint mindennek azért van jelentősége, mert az agyunkat folyamatosan árasztják el új információk, és a memóriatároló neuronoknak a régebbieket is meg kell őrizniük.
További aktualitása a felfedezésnek, hogy a long COVID tünetek kezelésére kísérletek folynak TLR 9 útvonalat gátló szerekkel. A jelen eredmények alapján ezzel kapcsolatban kontraindikáció merülhet fel.