Bár a terhességet alapvetően az élet legboldogabb szakaszaként jellemzik, a tudományos tények azt mutatják, hogy gyakori a szorongás és az alvászavar megjelenése ebben az időszakban. A várandósság alatti lelki problémák kezelése kihívást jelent és megfelelő kompetenciát igényel. Nem elég csak az alkalmazott gyógyszer esetleges veszélyeit mérlegelni, de ugyanilyen fontos a kezeletlen betegség kockázata is.
A JAMA Psychiatry című szaklapban megjelent tanulmány szerint a benzodiazepineket (nyugtató hatású gyógyszercsoport) szedő terheseknél megnőhet a vetélés kockázata. Annak ellenére, hogy figyelembe vették a vetélés kockázatát növelő tényezőket, mint például az életkor, a pszichiátriai anamnézis, a betegség, a gyógyszerhasználat és más életmódbeli tényezők, a kutatók azt találták, hogy azoknál a nőknél, akik a terhesség 19. befejezett hete előtt benzodiazepineket szedtek, nagyjából 70%-kal magasabb volt a vetélés kockázata.
A szorongás vagy alvászavarok kezelésének alternatív megközelítései, mint például a pszichoterápia és az olyan gyógyszerek, mint az SSRI-k ésszerű alternatívái lehetnek a nyugtatók adásának a terhesség alatt. A tanulmány részletes megállapításai aláhúzzák a konkrét gyógyszerek és dózisok megértésének fontosságát, amikor a várandós szülőket érintő lehetséges kockázatokat mérlegelik.
A tanulmány szerzői két nagy adatbázisból származó információkat elemeztek, amelyek a tajvani lakosság többségének egészségügyi és születési adatait tartalmazzák. Ezen adatbázisok kombinálásával a kutatók célja az volt, hogy megértsék, vajon a szorongás kezelésére gyakran felírt gyógyszerek egy típusa összefügghet-e a vetélés magasabb kockázatával.
A vizsgálat több mint 3 millió terhességet vizsgált 1.957.601 nő körében, amelyek közül 136.134 (4,4%) végződött vetéléssel. A tudósok azokra a terhességekre összpontosítottak, amelyek a terhesség 20. hete előtt vetéléssel végződtek, és összehasonlították azokat a nőket, akik benzodiazepineket szedtek, azokkal, akik nem szedtek.
A korábbi kutatások során a kihívást annak eldöntése jelentette, hogy a gyógyszerek járulnak-e hozzá leginkább a páciens kockázatához. Tekintettel arra, hogy az alapjául szolgáló szorongás vagy depresszió, amelyre a gyógyszereket felírták, szintén növeli a vetélés kockázatát. Különböző hatóanyagokat vizsgáltak, amelyek a nyugtató hatású gyógyszercsoportba tartoznak. Az egyes gyógyszerek különböző mértékben fokozták a kockázatot. Ezek között nem szerepelt a hazánkban az egyik leggyakrabban használatos hatóanyag – clonazepam.
A jelenlegi vizsgálatban a kutatók dózisfüggő összefüggést figyeltek meg, ami azt jelzi, hogy a korai terhesség alatt a benzodiazepinek nagyobb dózisai a vetélés nagyobb kockázatával járnak együtt. Az eredmények összhangban vannak egy ugyanebben a folyóiratban közzétett 2019-es tanulmány eredményeivel, amely több mint 400.000 kanadai terhességet vizsgált, és a vetélés megnövekedett kockázatát találta a rövid- és hosszú hatású benzodiazepineket szedő nők körében.
Az eredmények ellenére nehéz megmondani, hogyan kell megváltoztatni a klinikai gyakorlatot: A terhesség alatti akut szorongás vagy álmatlanság esetén felírható gyógyszerek közül még mindig a lorazepam rendelkezik a legtöbb megnyugtató biztonsági adattal. Ez a hatóanyag a korábbi vizsgálatok szerint a legbiztonságosabb benzodiazepinek közé tartozik, amelyeket szükség esetén a terhesség alatt lehet szedni.
A legfontosabb üzenetem az, hogy a kezeletlen betegség súlyos kockázatot jelent az anya és a magzat egészségére egyaránt. Egyénileg kell kiválasztani a legmegfelelőbb terápiás módszert a tünetek eliminálására. Ezek lehetnek pszichoterápiás- vagy gyógyszeres kezelések, és egyes megfelelő bizonyítékkal rendelkező bizonyítékkal rendelkező alternatív módszerek.