A terápiarezisztens depresszióról (TRD) általában akkor beszélünk, ha legalább 2 antidepresszáns gyógyszert a megfelelő ideig és megfelelő dózisban alkalmazva sem következik be javulás. A gyakorlatban tehát egymás után kell a 2 gyógyszert egyenként legalább 4-6 hétig alkalmazni. A TRD a depressziós esetek körülbelül 30%-ában fordulhat elő a tanulmányok szerint.
Egy korábbi tanulmány összesen 135 alapellátó orvos 1.212 esetét elemezte a depressziós betegekről. A TRD előfordulása 21,7% volt ebben a mintában. A betegek neme és faji/etnikai hovatartozása nem befolyásolta a TRD kockázatát; azonban a TRD-ben szenvedő betegek kissé idősebbek voltak a TRD nélküli betegekhez képest, és a munkanélküli vagy fogyatékkal élő betegeknél szintén magasabb volt a TRD előfordulási aránya.
Számos társbetegség is befolyásolta a TRD kockázatát. Különösen az alvászavarok és a krónikus fájdalom járt együtt a TRD magasabb arányával. A 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegség, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) és a hepatitis szintén összefüggésbe hozható volt a TRD magasabb arányával, de az artritisz, az asztma, a rák, a krónikus vesebetegség, a perifériás érbetegség és a csontritkulás nem.
A krónikus egészségügyi állapotok hozzájárulnak a TRD kialakulásához, de igaz ez a hozzájuk kapcsolódó kezelésre is. Egy másik kutatás azt vizsgálta, hogy a potenciálisan depressziós tüneti mellékhatásokkal járó gyógyszerek (PDSS) alkalmazása hogyan befolyásolja a depresszió kezelését.
Korábbi kutatásokban azt találták, hogy azoknál az embereknél, akik olyan gyógyszereket szedtek, amelyek potenciálisan depressziós tünetekkel járó mellékhatásokat okozhatnak, megnőtt a depresszió kockázata, különösen azoknál a felnőtteknél, akik egynél több ilyen gyógyszert szedtek.
Számos széles körben felírt gyógyszer, a vérnyomáscsökkentőktől kezdve a szteroidokig depressziós mellékhatásokkal jár. Ezen gyógyszerek akadályozhatják a depresszióból való felépülést. Ha a páciens ezt szedi, meg kell fontolni, hogy olyan helyettesítő készítményt válasszunk, amelynél kisebb a depressziós tünetek kockázata.
A jelenlegi tudásunk szerint a depresszió kezelésénél figyelembe kell venni a meglévő egyéb betegséget és annak gyógyszerezését. A PDSS-szel rendelkező gyógyszerek és a depresszió kezelésére használt antidepresszánsok egyidejű alkalmazása a depresszió tüneteinek romlását eredményezi. Ez fokozottan igaz, ha egyszerre több PDSS-szel rendelkező gyógyszert szed a páciens.
A kezelőorvosnak át kell vizsgálnia a depresszióban szenvedő felnőttek gyógyszerlistáját a PDSS-t tartalmazó gyógyszerek irányába, majd lehetőség szerint le kell cserélnie ezeket. Fókuszálni kell a vérnyomáscsökkentők, a gyulladáscsökkentők, az izomlazítók és a gyakori reflux-betegség esetén használt szerek mellékhatásaira.