Hogyan ítélhető meg az antidepresszánsok hatékonysága a pácienseknél?

Az új kutatások megkérdőjelezik az antidepresszáns kezelésre adott betegválasz értékelésének bevett módszerét, és kiterjesztik a „reagáló” és a „nem reagáló” fogalmát. A kutatók több mint 800, major depressziós zavarban (MDD) szenvedő, részleges kórházi programban részt vevő beteget értékeltek. A betegek kérdőíveket töltöttek ki a depressziós tünetekről, valamint az életminőségükről.

Bár a depressziós tünetek alapján kevesebb mint 40%-ot soroltak a kezelésre reagálónak, a depresszió elmúlását mérő kérdőív alapján. Kétharmaduk megfelelt a reagáló kritériumoknak a beteg általános javulását értékelő és az élettel való elégedettséget mutató skálák szerint.

A betegek jelentős része lényeges javulást jelzett vissza az életminőségük területén, annak ellenére, hogy a depresszió tünetei a fenti skálák szerint nem feltétlenül javultak 50%-nál nagyobb mértékben. A tanulmány online jelent meg az Annals of Clinical Psychiatry című folyóiratban.

 

Mi a legjobb eszköz?

A kutatások a depresszió javulását jellemzően a tünetek csökkenésével arányosítják. A tünetcsökkentés azonban, bár fontos, a depresszió kezelésének csak az egyik összetevője. Az általános funkció, az életminőség és az élet stresszorainak kezeléséhez szükséges képesség javítása ugyanilyen lényeges.

A mérési eszközök lehetővé teszik a páciensek állapotának számszerű dokumentálását is, és segítenek megérteni és felismerni a javulást, de alapvetően egy leegyszerűsített képet adnak. Egy többdimenziós kérdőív, amely a tünetek mellett a működőképességet, a életminőséget és a megküzdési képességet is értékeli, nagyobb valószínűséggel tükrözi a betegek kezelési céljait, mintha csak a tüneteket mérné. A legkomplexebb képet az orvosi szaktudás, tapasztalat és figyelem tudja nyújtani.

 

„Elég jobb”

A tünetorientált értékelő skálák használata a depresszióra adott válasz mérésére az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) megbízásából ered, hogy megállapítsák, hogy egy klinikai vizsgálatban tesztelt gyógyszer jobb-e a placebónál. „De már régóta felmerült a kérdés, hogy ezek az emberek valóban jobban vannak-e, tünetileg talán javulást mutatnak, de vajon valóban jobbnak érzik-e magukat?

Véleményem szerint, bár a tudományos vizsgálatokhoz alapvető elvárás és sok tekintetben hasznos is a különböző skálák használata, alapvető tévedések következhetnek, ha csak a tesztek pontértékeire támaszkodunk. Az alapos klinikai vizsgálat és az adott szakember komplex tudása sokkal megbízhatóbb forrás a beteg állapotának megítéléséhez.

Egyes betegek nem érnek el teljes remissziót. Ha 100%-os tünetmentességet nem is lehet elérni, fontos, hogy elég jól legyen a páciens ahhoz, hogy működjön az életében, dolgozni menjen és javuljon az életminősége. A beteg állapotát követő tesztek és az antidepresszánsok hasznossága, sok esetben nem hoznak maximális eredményt, de „ahol ezek végződnek, ott kezdődik az igazi klinikusi munka.” Kiegészítő terápiák további jelentős fejlődést adhatnak.

Scroll to Top