Bipoláris zavar diagnózisa
A megfelelő diagnózis és kezelés segíthet a bipoláris zavarban szenvedőknek egészséges és aktív életet élni. Az első lépés a szakorvossal való beszélgetés, aki elvégezhet egy fizikális vizsgálatot és más szükséges orvosi vizsgálatokat, hogy kizárja az egyéb lehetséges okokat.
A pszichiáter szakorvosok általában a bipoláris zavar diagnózisát az egyén tünetei, élettörténete, tapasztalatai és a családi előzmények alapján állapítják meg. A pontos diagnózis fiatalkorúak esetében különösen fontos.
Bipoláris zavar és egyéb állapotok
Sok bipoláris zavarban szenvedő embernek más mentális zavara is van, például szorongásos zavarok, figyelemhiányos/hiperaktivitási zavar (ADHD), kábítószerrel vagy alkohollal való visszaélés vagy akár étkezési zavar. Néha a súlyos mániás vagy depressziós epizódokban szenvedő embereknél a pszichózis tünetei is jelentkeznek, amelyek során hallucinációk vagy téveszmék is megjelenhetnek. A pszichotikus tünetek általában illeszkednek az illető szélsőséges hangulatához. Például, ha valakinek depressziós epizód alatt pszichotikus tünetei vannak, tévesen azt hiheti, hogy anyagilag tönkrement. Míg, ha valaki mániás epizód alatt pszichotikus tüneteket mutat, tévesen azt hiheti, hogy híres vagy különleges képességekkel rendelkezik.
A tünetek pontos értékelése, a kórlefolyás és a családi kórtörténet segíthet a szakorvosnak meghatározni, hogy a személynek bipoláris zavara van-e, és az szövődik-e más rendellenességgel együtt.
Kockázati tényezők
A kutatások azt mutatják, számos olyan tényező van, amely valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy valakinek kockázata legyen a betegségre.
Az agy szerkezete és működése. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a bipoláris zavarban szenvedő emberek agya bizonyos szempontból különbözik a bipoláris zavarban vagy más mentális zavarban nem szenvedő emberek agyától. Ha többet tudunk meg ezekről az agyi különbségekről, az segíthet a tudósoknak megérteni a bipoláris zavarokat, és meghatározni, hogy mely kezelések működnek a legjobban. Jelenleg a napi gyakorlatban a szakorvosok a diagnózist és a kezelési tervet a személy tüneteire és kórtörténetére alapozzák, nem pedig agyi képalkotó vagy egyéb diagnosztikai vizsgálatokra.
Genetika. Egyes kutatások szerint bizonyos génekkel rendelkező embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki bipoláris zavar. A kutatások azt is mutatják, hogy azoknál az embereknél, akiknek egy szülője vagy testvére bipoláris zavarban szenved, megnő az esélye annak, hogy ők maguk is ilyen betegségben szenvednek. Számos gén játszik szerepet, nem egy gén okozza a rendellenességet. Ha a jövőben többet tudunk meg arról, hogy a gének milyen szerepet játszanak a bipoláris zavarban, az segíthet a kutatóknak új kezelési módok kifejlesztésében.