Amikor a szorongás megbénít (3)

Poszttraumás stresszbetegség (PTSD)

A poszttraumás stresszbetegség (PTSD) olyan szorongásos zavar, amelyet nagyon stresszes, ijesztő vagy nyomasztó események okoznak. A PTSD-ben szenvedő személy gyakran rémálmokon és flashbackeken keresztül éli újra a traumatikus eseményt. A szenvedés gyakran elszigeteltséghez, ingerlékenységhez vagy akár bűntudathoz vezethet.

Gyakoriak az alvási problémák, napközben koncentrálási nehézség vagy szétszórtság léphet fel. Ezek a tünetek gyakran elég súlyosak és tartósak ahhoz, hogy jelentős hatással legyenek a személy mindennapi életére.

Bármilyen helyzet, amelyet valaki traumatikusnak talál, okozhat PTSD-t. Ezek közé tartozhatnak:

  • Súlyos közúti balesetek;
  • Erőszakos személyes támadások, például szexuális támadás, rablás vagy rablás;
  • Súlyos egészségügyi problémák;
  • Szüléssel kapcsolatos élmények.

A PTSD kialakulhat közvetlenül egy felkavaró esemény átélése után, de előfordulhat hetekkel, hónapokkal vagy akár évekkel később is. Becslések szerint a PTSD körülbelül minden harmadik traumatikus élményt átélt embert érint, de nem világos pontosan, hogy egyeseknél miért alakul ki ez az állapot, másoknál pedig miért nem.

Komplex poszttraumás stressz zavar (PTSD)

A komplex PTSD speciális formája ennek a kórképnek, amely azoknál az embereknél alakul ki, akik ismételten traumatikus helyzeteket élnek át. Például, súlyos elhanyagolást, bántalmazást vagy erőszakot. A komplex PTSD a PTSD-hez hasonló tüneteket okozhat, és előfordulhat, hogy csak évekkel az esemény után alakul ki. Gyakran súlyosabb, ha a traumát az élet korai szakaszában élték át, mivel ez hatással lehet a gyermek fejlődésére.

Normális, hogy egy traumatikus eseményt követően zaklatott és zavaros gondolatok gyötörnek bennünket, de a legtöbb embernél néhány hét alatt természetes módon javul a helyzet. Akkor keressünk szakembert, ha a tünetek a traumatikus élmény után 4 héttel még mindig jelen vannak, vagy ha a tünetek különösen zavaróak.

A PTSD sikeresen kezelhető, még akkor is, ha sok évvel a traumatikus esemény után alakul ki. A kezelés a tünetek súlyosságától és attól függ, hogy azok milyen hamar jelentkeznek a traumatikus esemény után. Különböző technikák lehetnek hasznosak a PTSD kezelésénél:

  • „Figyelmes várakozás” – a tünetek megfigyelése, hogy kiderüljön, javulnak-e vagy rosszabbodnak-e kezelés nélkül;
  • Antidepresszánsok;
  • Pszichoterápia.

A tartósan fennmaradó probléma önmagától akár súlyosbodhat is, és egyéb szövődményekhez vezethet.

Folytatás következik.

Scroll to Top