A long COVID definíciója 2020 májusában fogalmazódott meg. A pandémia kezdete után már néhány hónappal felismerték ezt az állapotot, mégis bizonytalanok voltak az orvosok a szűrésével és a kezelésével kapcsolatban.
A legjellemzőbb tüneti képek az alábbiak:
- Az megerőltető tevékenység utáni betegség (PEM), ami hasonlít a fáradtsághoz, de több annál. A PEM a fizikai vagy mentális megerőltetést követő 1-2 nappal jelentkezik, és napokig vagy akár hetekig tart. Vagyis, ezek az egyének képesek véghez vinni amit akarnak, de utána súlyos szendevést élnek meg.
- Dysautonomia: a vegetatív idegrendszer instabilitását jelenti, mint a vérnyomás, pulzus és légvétel problémái. Igen gyakori a helyzetváltoztatással kapcsolatos megszédülés. A pácienseknek akár 80%-a küzd ezzel a panasszal.
- Sport intolerancia: a JAMA 2022-es összefoglaló tanulmánya igazolta, hogy long COVID esetén a sportolási teljesítmény 10 évvel későbbi életkori szintre romlik. Az edzés ez esetben nem segít, hanem gyakran vezet PEM-hez, és késlelteti a felépülést.
Diagnosztikai kérdőív a long COVID irányába. Az alábbi tünetek jelen vannak-e?
- Mellkasfájdalom,
- Szív palpitatio,
- Köhögés,
- Megrövidült légzés,
- Hasfájdalom,
- Hányinger,
- Mentális képességek romlása,
- Fáradtság,
- Alvászavar,
- Memóriavesztés,
- Fülcsengés,
- Merevedési zavar,
- Rendszertelen menstruáció,
- Premenstruális szindróma romlása.
Rendszerint ezek a tünetek a fertőzés kezdetétől jelen vannak, de akár a COVID után 3 hónappal is kezdődhetnek. Ezért fontos, hogy a COVID fertőzött emberek figyeljenek arra, hogy bármi szokatlan panasz történik a betegség után 1-2 hónappal, az a long COVID tünete lehet.
COVID fertőzés előtti egészséges életmód segíthet abban, hogy elkerüljük a long COVID-ot. Ennek tényezői: normál BMI érték (18,5-24,7 között), nem dohányzó életmód, mérsékelt alkoholfogyasztás, minőségi étkezés, 7-9 óra alvás és legalább heti 150 perc testmozgás. A szomorú tény, hogy ez sem jelent biztosítékot mindenkinek, azaz a teljesen egészségesek is veszélyeztetettek lehetnek.